Vytlačí a upečie vaše dokonalé jedlo – koncept novej 3D tlačiarne

Medzi všetkými možnými aplikáciami 3D tlače, je myšlienka vytlačiť si vlastné jedlo jednou z tých, o ktorých počujeme najmenej a súčasne otvára mnoho otázok.

Pokým mnoho reštaurácií experimentuje s touto technológiou, mnoho bežných ľudí zatiaľ ani neuvažuje o tom, že by mohli mať takúto 3D tlačiareň priamo doma vo vlastnej kuchyni. To je časť trhu, ktorý je doposiaľ nevyužitý a vedci s Kolumbijskej univerzity dúfajú, že to čoskoro zmenia. Ich vízia je taká, že vytvoria 3D tlačiareň, ktorá sa pohodlne zmestí do kuchynskej linky.

„Čo som chcel, bolo vytvoriť zariadenie, ktoré bude schopné ľuďom ukázať prínos a hlavnú funkciu 3D tlače jedla a ako takáto tlačiareň zapadne do našich každodenných životov,“ povedal bývalý študent Drim Stokhuijzen .

Kolumbijská univerzita s hlavným predstaveným vo vývoji profesorom Hodom Lipsonom v spolupráci s Medzinárodným gastronomickým centrom (ICC) a jeho predstaveným šéfkuchárom Hervom Malivertom, začali pracovať na vývoji a reálnom testovaní 3D gastronomickej tlačiarne. Táto tlačiareň je nie len schopná tlačiť jedlo z tekutých mrazených náplní základných ingrediencií, ale dokáže aj toto jedlo následne tepelne spracovať.

V súčasnosti je projekt stále vo fáze vývoja, ale do roku 2020 by sme sa ho mohli dočkať v pultoch aj našich predajní.

3D tlač jedla - prepriemysel.sk

Stokhuijzen konštatoval, že je pre tento projekt naozaj zapálený a je aj jeho osobnou túžbou dokázať, že 3D tlač jedla je naozaj dôležitá a prelomová: „V súčasnosti sa nachádzame vo svete, kde sa čoraz viac vyžaduje konzumovať čerstvé biopotraviny.“ Možno sa zdá, že 3D tlač jedla je v podstate nezmyselná, ale je stále viac zrejmé, že si nájde svoje uplatnenie.

Napríklad 3D tlač jedla vytvára podstatne menej odpadu a ľudia si vytlačia len to, čo potrebujú. Schopnosť tejto technológie vytvárať vrstvu po vrstve umožňuje mať presnú kontrolu nad zložením a energetickou hodnotou. To znamená, že jedlo zloženie jedla môže byť vytlačené presne pre vašu aktuálnu potrebu. Ak do tohto zakomponujete ďalší softvér, ktorý bude sledovať váš denný energetický výdaj, príjem a vašu hmotnosť, dokáže vám vytlačiť práve také množstvo jedla, pri ktorom napríklad schudnete nastavený 1 kg týždenne. Súčasne ak budete mať vo vašom smartfóne aplikáciu s vašou GPS polohou, je možné, že akurát keď otvoríte dvere vášho domu, tlačiareň práve dokončí prípravu teplého jedla.

„Tlač jedla je len na úplnom začiatku“, povedal. „Ale ja si myslím, že náš projekt širokej verejnosti ukáže, ako budú tieto tlačiarne vyzerať, ako budú fungovať a ako budú ľudia s nimi pracovať.“

Veľkou výhodou bude možnosť tlače jedál pre alergikov, nakoľko zloženie jedla bude prísne kontrolované softvérom. Do zloženia bude možné pridať aj dodatočné minerály a vitamíny a podobne. Pre väčších gurmánov bude možné presne si namodelovať tvar daného jedla.

Zdroj: digitaltrends.com; obrázky: digitaltrends.com

[simppleboxshortcode]

  • 3
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?