VÝVOJ Martin úspešne dodáva aj do Švédskej armády

Slovenská spoločnosť, ktorá je známa aj obrneným vozidlom TATRAPAN, dodáva svoje produkty do Švédskej armády a jej meno je už známe po celom svete.

V 50-tich rokoch minulého storočia vzniklo v Martine vývojové stredisko, ktoré viackrát zmenilo svoju podobu i názov. Zameranie a cieľ tohto strediska však zostalo podstate nezmenené – vyvíjať konkurencieschopné produkty prevažne pre armádnu a civilnú techniku.

V súčasnosti tu pracuje 120 zamestnancov, z toho približne 15 konštruktérov. Pod jednou strechou sa tu nachádza vývoj aj výroba. Tento model sa osvedčil, konštruktéri sú schopní jednoducho a rýchlo spolupracovať s výrobou – čo je pre takúto spoločnosť kľúčové.

Pre menší potenciál dodávať vyšší počet vyrobených produktov Slovenskej armáde, Vývoj Martin, a. s. vyváža až 90% produktov za naše hranice.

Spoločnosť preslávil hlavne obrnený transportér, tzv. TATRAPAN 6×6, ktorý bol dodávaný pre slovenskú armádu. V súčasnosti existuje aj novšia verzia TARTRAPAN 8×8. Jedná sa o funkčný prototyp, ktorý prešiel skúškami a firma je pripravená tento model v prípade záujmu dodávať.

Tatrapan

TATRAPAN

VÝVOJ Martin, a. s. sa v súčasnosti zameriava hlavne na vývoj a výrobu rôznych typov kontajnerov so špeciálnymi technológiami pre veliace, riadiace a komunikačné  systémy. Tieto kontajnery sú prevažne normalizovaných rozmerov, a teda môžu byť použité na transport v už existujúcich prepravných kamiónoch, lodiach či lietadlách. Čo je veľká výhoda, keďže môžu byť dopravené za použitia existujúcich dopravných prostriedkov takmer všade, kde je potreba.

Súčasná výrobná kapacita spoločnosti je okolo 50 kontajnerov ročne. V prípade pozitívneho vývoja obchodných zákaziek sa plánuje expanzia výrobných priestorov, a teda narastie aj počet zamestnancov, aj vyrábané množstvá. Súčasný projekt pre Švédsku armádu v počte 130 dodaných kusov zahŕňa zväčša kontajnery pre mobilný systém velenia a riadenia.

Kontajnery pre mobilný komunikačný systém

Kontajnery pre mobilný komunikačný systém

Zaujímavosťou je, že tieto kontajnery vyrobené s elektromagnetickým odtienením a balistickou ochranou. Elektromagnetické odtienenie zabezpečuje ochranu citlivých informácií, ktoré nie je možné zvonku vymazať a ani sa na nich nabúrať, keďže ich vysielanie mimo kontajner je minimalizované princípom tzv. „Faradayovej klietky“ a na všetky vodiče sú použité špeciálne prechodové filtre. Väčšina komponentov je funkčne riešená tak, aby ju bolo možné v prípade poruchy urýchlene a jednoducho vymontovať a vymeniť, čo je pri bojovom nasadení kľúčové.

VÝVOJ Martin a.s. vyhral tender na 5 prototypov týchto kontajnerov u Švédskej armády.

„Švédska armáda je veľmi náročný zákazník, ale doposiaľ sa nám úspešne darí vyhovieť mu vo všetkých smeroch. Kladieme vysoký dôraz na kvalitu. Zatiaľ sme obojstranne spokojní a postupne dodávame 130 objednaných kusov. So Švédskou armádou sme uzavreli kontrakt na logistickú podporu na 5 rokov s opciou na ďalších 20.“

Jedná sa o 10 druhov rôznych kontajnerov a v podstate celý system velenia a riadenia švédskej armády bude postavený na platformách vyrobených v Martine.

Ďalšou výbavou týchto kontajnerov je klimatizácia, fitroventilačné zariadenie pre chemické, biologické a nukleárne latky,  špeciálny dieselový generátor,  záložné batérie, napájacia a IT inštalácia. Jedná sa teda o veľmi odolné mobilné jednotky na bojisku, ktoré sú schopné zaznamenávať a spracovávať informácie a plniť funkciu veliaceho strediska.

Galéria kontajnerov určených pre obrannú techniku:
[metaslider id=11430]

Predstavili by sme aj dva typy produktov určené pre civilnú techniku:

 „Pre Dánsko sme vyvinuli špeciálny náves s mamografom, ktorý využívajú prevažne v odľahlejších oblastiach krajiny, kde majú ženy sťaženú možnosť dopravy na vyšetrenie. Sme na projekt mimoriadne hrdí, pretože teraz absolvuje toto vyšetrenie až päťkrát viac pacientok,“ povedal počas našej návštevy Karol Chreno, obchodný riaditeľ spoločnosti VÝVOJ Martin, a.s.

Kontajner s mamografom

Náves s mamografom

Ďalší špeciálny typ kontajnerov určený pre dlhodobé zásahy je dodávaný pre Hasičský zbor Slovenskej republiky. Kontajner je využívaný pri urgentných zásahoch v odľahlejších oblastiach. K výbave interiéru patrí sprcha, toalety, kuchynka a zásobníky s pitnou vodou. Obsahuje 30 kVA elektrický generátor a dva nafukovacie stany, každý s plochou podlažia až 56 m2. Je navrhnutý tak, aby 50 ľudí dokázalo s jeho zásobami prežiť po dobu až 50 dní.

Kontajner pre dlhodobé zásahy

Kontajner pre dlhodobé zásahy

V spolupráci so spoločnosťou SEC Technologies z Liptovského Mikuláša ponúka VÝVOJ Martin, a. s. aj doplnkový diaľkový optický systém na detekciu chemicky nebezpečných látok v ovzduší. Čo sa týka technických parametrov, jedná sa o svetovo bezkonkurenčný produkt. Na vzdialenosť 6000 metrov dokážete pomocou tohto prístroja presne zistiť koncentráciu nebezpečných chemických látok v ovzduší a to kompletne v celom vyhodnocovanom rozsahu. Jedná sa o užitočný systém pre rôzne aplikácie, v súčasnosti sa však začína presadzovať aj v priemysle na detekciu úniku rôznych chemikálií.

Ďiaľkový optický chemický snímač Falcon 4G-S

Ďiaľkový optický chemický snímač Falcon 4G-S

Spoločnosť vyvíja aj ďalšie špeciálne zariadenia a priemyselné polohovadlá. Firma má za sebou viac ako 60 rokov úspešného vývoja. Už niekoľkokrát dokázala, že je schopná vyhrať tendre na rôzne špeciálne riešenia a vyradiť väčšie a známejšie spoločnosti. Za posledných niekoľko rokov si VÝVOJ Martin, a. s. vybudoval meno schopnej spoločnosti, ktorá dokáže pružne a pohotovo reagovať na potreby svetového trhu.

Viac zaujímavých informácii o tejto spoločnosti a podrobnejšie o jej produktoch a riešeniach nájdete na ich webstránke tu.


Zdroj: Článok pripravil šéfredaktor portálu Prepriemysel.sk so súhlasom spoločnosti VÝVOJ Martin.

[simppleboxshortcode]

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?