WAY Industries už vyrobila 193
odmínovačov Božena a 22.750 nakladačov

História strojární v Krupine sa začala písať v roku 1966, kedy sa stali súčasťou Roudnických strojární a vyrábali náhradné diely pre poľnohospodárske stroje. „Následne sa podnik v roku 1968 stal súčasťou Podpolianskych strojární Detva s produkciou pásových podvozkov pre stavebné mechanizmy. V roku 1972 sa začínajú vyrábať v Krupine nápravy pre martinské strojárne a v roku 1981 z výrobných pásov schádza prvý malý nakladač UNC 060,“ opisuje minulosť výroby Merga.

Samostatná spoločnosť ZŤS Krupina začína fungovať od roku 1990. V roku 1993 zákazníkom predstavuje unikátny odmínovací systém Božena a v roku 1999 letiskový ťahač Talet. „Z dôvodu platnosti nových emisných noriem prišlo k inovácii výroby nakladačov a k zavedeniu produkcie najnovšieho modelu odmínovačov Božena 5+,“ hovorí ďalej šéf predstavenstva.

zdroj-youtube

Aktuálne dodáva spoločnosť WAY Industries svoje produkty najmä zákazníkom na ázijskom a africkom kontinente. V tomto roku expedovala systémy Božena do Nigérie a Indonézie, nakladače predáva najmä na Slovensku, v Čechách a Maďarsku. „Rozpracovaných máme viacero obchodných prípadov, preniknúť by sa nám mohlo podariť do Južnej Ameriky. Pozitívne vníma snahu Slovenska o svetové líderstvo v odmínovaní a vytvorení zvereneckého fondu, pričom máme ambíciu ako firma prispieť našimi technológiami k stabilizácii pomerov na Ukrajine. Inovácie a vlastný vývoj aplikujeme aj v oblasti špeciálnej techniky,“ priblížil riaditeľ blízku budúcnosť závodu.

Slovenské odmínovacie systémy pôsobili v rámci globálnych mierových operácií v Iraku, Afganistane, Etiópii, Kosove, Chorvátsku, či na Srí Lanke. Pozitívne referencie na systém Božena eviduje spoločnosť celkovo zo 70 krajín sveta.

Čo firmu momentálne ale trápi, je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Podľa Mergu spoločnosť by chcela v najbližších mesiacoch zvýšiť počet výrobných zamestnancov o niekoľko desiatok, na približne 300, v regióne sa však strojári – špecialisti už takmer nenachádzajú. „Aktuálne je značný problém najmä v zváračských profesiách,“ pripomenul. Ak bude nutné, spoločnosť bude musieť siahnuť po kvalifikovaných strojároch z iných krajov, prípadne aj zo zahraničia.

Tržby WAY Industries dosiahli v 1. polroku tohto roka 5,21 milióna eur, pričom v rovnakom období roka 2015 predstavovali 5,53 milióna eur. Takmer 94 % celkovej produkcie smeruje na export. Way Industries zamestnáva dnes zhruba 240 pracovníkov.

Môžete si pozrieť video prezentujúce obľúbený odmínovač Božena:

Zdroj: TASR, fotografie: YouTube.com, Army.cz

[simppleboxshortcode]

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

[printfriendly]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?