Orbex predstavil prototyp rakety s motorom vytlačeným 3D tlačiarňou

Britská firma Orbex predstavila prototyp rakety s najväčším motorom vytlačeným pomocou 3D tlačiarne, ktorú plánuje vypustiť v roku 2021 zo Škótska.

Spoločnosť, ktorá sa podieľa na plánoch rozvoja vesmírneho prístavu v Spojenom kráľovstve, predstavila prototyp na otvorení svojho nového sídla raketového dizajnu v Škótsku.  

Raketa Orbex Prime je navrhnutá na dopravovanie malých satelitov na obežnú dráhu Zeme. Ide o dvojstupňovú raketu, ktorá je o 30% ľahšia a 20% účinnejšia než iné rakety tejto veľkosti.

Orbex raketa s motorom s vytlačeným 3D tlačiarňou

Orbex raketa s motorom s vytlačeným 3D tlačiarňou

Motor rakety je jedným z prvých komerčných raketových motorov, ktorý je určený na prácu s bio-propánom, čistým spaľovaním a obnoviteľným palivovým zdrojom. Tieto faktory by mali znížiť emisie uhlíka až o 90% v porovnaní s fosílnymi uhľovodíkovými palivami. Zároveň ide o najväčší raketový motor, ktorý bol vytlačený pomocou 3D tlačiarne v jednom kuse. Oproti iným motorom je odolnejší voči extrémnemu kolísaniu teploty a tlaku počas letu.

Vypustenie rakety je plánované na rok 2021, kedy bude raketa niesť experimentálnu záťaž od spoločnosti Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL), popredného výrobcu malých satelitov. Zároveň tento štart bude predstavovať dôležitý krok pre komerčný vesmírny priemysel v Spojenom kráľovstve.

Generálny riaditeľ spoločnosti Orbex Chris Larmour povedal:

„Spoločnosť Orbex bola na neuveriteľnej ceste, prevažne v pozadí … to sa dnes mení, keďže verejne odhaľujeme technickú a komerčnú dynamiku spoločnosti. Nielenže máme kompletný inžiniersky prototyp celej 2. etapy Prime rakety, ale aj rastúci zoznam zákazníkov, ktorí dúfajú, že budú medzi prvými, ktorí začnú vysielať satelity zo Škótska. „

 

Orbex raketa s motorom s vytlačeným 3D tlačiarňou

Orbex raketa s motorom s vytlačeným 3D tlačiarňou

 

Spoločnosť Orbex tiež oznámila, že spoločnosť Astrocast SA so sídlom vo Švajčiarsku si vybrala firmu na spustenie viacerých nanosatelitov pre rozvoj celoeurópskej siete Internet vecí (IoT). Satelitná sieť IoT bude nakoniec zahŕňať 64 nanosatelitov rozložených cez osem vrstiev nad Zemou, aby poskytli pripojenie na internet na celej planéte vrátane oblastí, ktoré sa v súčasnosti považujú za vzdialené alebo nedostupné.


Zdroj: orbex.space, theengineer.co.uk

Autor: Alexandra Ševčíková

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?