Nutné regulovanie emisných noriem

Znečistenie ovzdušia môže mať vplyv na naše zdravie z mnohých stránok. V oblasti ochrany zdravia a otázok kvality ovzdušia boli preto na celom svete prijaté určité regulačné normy na kontrolu emisií oxidov dusíka, tuhých pevných častíc, oxidu uhoľnatého a uhličitého, ktoré sa do prostredia dostávajú z výfukových plynov spaľovacích motorov.

Ako funguje DPF filter?

Normy emisií výfukových plynov zavedené ešte v roku 2009 znamenajú, že všetky nové dieselové automobily dovtedy predávané a vyrábané musia regulovať únik týchto škodlivých látok do ovzdušia. Za týmto účelom boli vyrobené špeciálne DPF filtre, ktoré by mali veľkú časť týchto látok zachytávať. V prepočte na percentá by to malo byť zníženie vplyvu emisií škodlivých častíc až o 80 %.

Aby ste sa uistili, že je táto súčasť vozidla pre vás viac než nutná, pozrite sa na to, ako sa jednotlivé látky podpisujú pod nepriaznivý vplyv na nás a naše prostredie.

Oxid dusíka: znečisťujúca látka, ktorá spôsobuje vznik smogu a kyslého dažďa. Vytvára sa v momente, keď sa molekuly dusíka spoja s kyslíkom za prítomnosti extrémneho tepla. Oxid dusíka môže spôsobiť vážne poškodenie pľúc až samotnú degradáciu dýchacích ciest.

Častice: prispievajú k tvorbe smogu a bolo zistené, že sú aj karcinogénne. Spôsobujú podráždenie nosa a hrdla, rovnako tak aj poškodenie pľúc. Príčinou ich vzniku je najmä neúplné spaľovanie motora. Častice PM sú ale hlavnými nečistotami, ktoré DPF filter účinne zachytáva.

Uhľovodíky: sú znečisťujúcou látkou, ktorá môže zapríčiňovať znižovanie schopnosti krvi dodávať kyslík do vitálne dôležitých tkanív. Spôsobené je to rovnako neúplným spaľovaním, ktoré takto negatívne pôsobí na kardiovaskulárny a nervový systém.

Oxid uhoľnatý: je jedovatý, karcinogénny a prispieva k tvorbe smogov. Rovnako vzniká neúplným spaľovaním.

Oxid uhličitý: má najväčší vplyv na globálne otepľovanie, o ktorého negatívnych účinkoch vieme asi všetci viac než dosť.

Ako vidíte, zmysel a funkcie takéhoto filtra sú naozaj dôležité a z času na čas je ho potrebné vyčisti. Pod jeho zhoršený stav sa podpisujú ešte aj vaše jazdné návyky, pričom vyčistenie môže jeho funkcie obnoviť až na 98 % pôvodného stavu. Takže to naozaj nepodceňujte, ide aj o vaše zdravie.

Zdroj: http://www.dpfpro.sk/co-je-dpf/

Zdroj titulnej fotografie: ucsusa.org

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?