Pomocou 3D tlače si môžete vytvoriť svoj vysnívaný dom a poskladať ho ako lego

Budúcnosť sa stavia práve teraz.

Potrebujete novú súčiastku do auta? Vytvorte si ju z pohodlia domova pomocou 3D tlače. Máte chuť na pizzu? Existuje mašina, ktorej trysky vytvoria pizzu za niekoľko minút. Chcete nový dom? Vyberte si dizajn na webstránke WikiHouse a stlačte tlačiť.

Nejde o vedeckú fantáziu, hoci je iba vo svojich počiatkoch. V Dubaji ambiciózny mladý tím plánuje vybudovať 3D vytlačený mrakodrap, pričom vláda Spojených Arabských Emirátov chce mať 25 % budovy vytlačených do roku 2030.

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

Bližšie ku nám v Európe sú ciele a metódy trošku viac skromnejšie. Veľké spoločnosti ako Legal & General stavajú tisíce domov s použitím továrni, pripravujúce časti, ktoré sú v rýchlosti postavené na stavenisku. Anglická vláda podporila tento nápad a rozhodla sa bojovať proti nedostatku pracovnej sily v stavebníctve, ktorá strašila obchodníkov na burze.

Tieto domovy, vybudované v objemoch v továrni, nie sú očarujúce. Sú identické, pričom sa viac zaujímajú o vyriešenie ich nedostatku, než pekným dizajnom, a sú poznačené spomienkami na neštandardné domovy v povojnovom období.

Existuje však zvyšujúci sa počet spoločností, ktoré vám umožnia vysnívať si úplne nový domov podľa vašich špecifík, ktoré sú následne vytlačené pomocou 3D tlače a zmontované behom niekoľkých týždňov s presnosťou švajčiarskych hodiniek.

Jedným z príkladov môže byť Anya a Robin Nuttal, ktorí využili služby spoločnosti Facit Homes a nechali si vybudovať priestranný dom s bazénom v pivnici a viac priestoru pre svoju rastúcu rodinu.

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

Ďalšia z výhod vytvorenia 3D domu bola možnosť oslobodenia od dani z príjmov, keďže dom bol vybudovaný od základov oproti možnosti kúpy domu od niekoho iného.

Po získaní idei, Facit vytvoril 3D model vysnívaného veľkého a moderného domova. Architekt pridal zopár prvkov moderného doladenia.

Netradične, spoločnosť prevezme celý projekt od fázy dizajnu a potom ho vytvorí, garantujúc náklady, čo znamená žiadne ďalšie neočakávané výdavky.

„Mať jednu spoločnosť, ktorá vidí skrz vytvorenie znamená, že produkt na konci bude tak, ako má byť, nie iba jeho interpretácia,“ tvrdí Rhys Denbigh, nový šéf obchodného oddelenia vo Facit.

Ako sa projekt dostal cez plánovaciu fázu, práca začala pri stavaní pivnice. Potom, čo bola pripravená, Facit priniesol svoju patentovanú minitováreň do domu, nastavením verzie väčšej tlačiarne v záhrade, ktorá narezala drevo na sekcie, každé označené s umiestnením na modely.

Tieto boli následne spojené spolu pre vytvorenie chrbtice a stien domu, proces, ktorý Anya porovnáva s poskladaním domu z Lega. Hotová konštrukcia bola potom napojená polystyrénovými peletami na pridanie izolácie.

Počiatočný 3D model bol naplánovaný na rovnaké miesto zásuviek, potrubí, kanálov tak, aby ich mašina mohla verne zreprodukovať.

„Je to podobné 3D tlači. Ide o presnú transformáciu z počítača do reality,“ tvrdí Denbigh.

Na vykopanie pivnice bolo treba 4-5 mesiacov, avšak akonáhle bola táto fáza dokončená, celý 3-poschodový dom so zúbkovaním, šikmou strechou a vodotesnosťou bol dokončený už za 6 týždňov.

Ako domov rástol, rovnako rástla aj rodina Nuttalových – Anya bola tehotná s 3. dieťaťom na začiatku projektu a potom, čo dom bol dokončený, zistila, že bude mať aj dieťa číslo 4.

Zavolala som architektovi a povedala mu, že potrebujeme ďalšiu izbu. Vôbec mu to nevadilo“ tvrdí Anya.

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

Nový dom má 6 izieb. Je zaplavené svetlom, s ostrým, čistým povrchom, ktorý je možný vďaka tomu, že je vyrobený počítačom. K dispozícii je veľká otvorená kuchyňa, obývacia izba pre dospelých, kútik pre deti a luxusný rekreačný areál v suteréne s posilňovňou, vírivkou a bazénom.

Bazén znamenal, že rodina zaplatila pomerne viac, než za priemerný projekt Facit, ktorý zvyčajne stojí v rozmedzí 500 až 700-tisíc libier (563 až 789-tisíc eur). Ich domov je však teraz o 5x viac hodnotnejší než predtým, ako bol prestavaný. Taktiež je veľmi dobre postavený a energeticky úsporný.

Facit je jednou z mála spoločností, ktorá robí takéto presne navrhnuté budovy na mieru. Je to totiž oveľa viac známe v Nemecku, kde bol vyvinutý známy systém Huf Haus. Avšak na rozdiel od Facit, využíva hotové šablóny bez prvku personalizácie.

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

Baufritz, ďalšia nemecká spoločnosť, pracuje vo Veľkej Británii a taktiež používa 3D modelačný systém pre dizajn a vybudovanie domova podľa špecifík klienta. Takýto obratný systém je ešte rýchlejší – vytvorený v továrni neďaleko Mníchova, štruktúra môže byť vytvorená behom niekoľkých dní.

Baufritz vytvoril dom na strome pre rodinu Reith, nahradením dvoch nepoužívaných garáži v Cambridge. Trvalo niekoľko dní na vytvorenie domu s použitím steny a strešných panelov vopred pripravených mimo prevádzky.

Ide o malé, avšak rastúce odvetvie, kedy zákazníci vyžadujú viac vysokotechnologických metód a vybudovanie lepšej kvality. Ako sa 3D tlač stáva čoraz viac súčasťou nášho každodenného života, prečo by nemohla tvoriť súčasť našich domovov?

zdroj fotografie: telegraph.co.uk

zdroj: telegraph.co.uk, zdroj titulnej fotografie: telegraph.co.uk

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?