Pracuj na svojej firme. Nie vo svojej firme

Cieľom podnikania by mala byť sloboda. Rozdiel oproti zamestnaniu je práve v možnosti raz prestať pracovať a mať možnosť poberať pasívny príjem. Mať možnosť, neznamená mať povinnosť. Práve sloboda voľby, či zostane podnikateľ v práci , alebo odíde do „dôchodku“, je zásadný rozdiel oproti statusu zamestnanca. Väčšina podnikateľov však tento stav žiaľ nedosiahne, nepripravia svoju firmu na svoj odchod.

Idea, zisk a… systém

V prvej fáze podnikania by mal podnikateľ dokázať funkčnosť jeho idey, zámeru, dosiahnutím zisku zo svojej aktívnej, dennej činnosti. Keď už stabilne dosahuje zisk na jednej prevádzke, je čas zamyslieť sa nad možnosťou otvorenia druhej. Keď niečo dobre funguje a generuje zisk, stojí za úvahu zduplikovanie daného modelu.

Tu je kľúčový práve popis funkčnosti a pozornosť na detail. Ako v malom, tak aj vo veľkom. To je pozitívne, aj negatívne. Ak je chyba v malom, stane sa ešte väčšou vo veľkom. Podnikateľ spisuje a fixuje kľúčové faktory úspechu. Ako to robíme, že to robíme. No a tretia fáza je obdobie expanzie, duplikácie úspešného modelu.

Práve rozšírením svojho podnikania, prípravou na odovzdanie svojej pozície vytvára podnikateľ základ na svoj dobrovoľný odchod do dôchodku. Vtedy začína pracovať na svojej firme, nie vo svojej firme.

Budovanie nástupcu

Je možné, že teraz, keď čítaš tieto riadky, Tvoj vnútorný hlas Ti prináša limitujúce presvedčenia: „V mojom biznise sa to nedá, v mojej situácii sa to nedá“ a podobne. To je v poriadku. Je to proces. Aj u mňa to trvalo niekoľko rokov. No dnes to vidím úplne jasne.

Cieľom budovania biznisu je získať slobodu, nie stať sa otrokom svojich vízií. Samozrejme, každý podnikateľ má svoje prečo, svoj sen, svoj cieľ, svoj motor. Taktiež s tým súvisí druhý dôležitý aspekt – príprava svojho nástupcu. Len vtedy sa človek môže stiahnuť z výkonnej roviny, ak našiel a  pripravil za seba náhradu. Dôležité je si tiež uvedomiť, že systém je silnejší ako líder. Keď v podnikaní nájdeš funkčný biznis model, systematizuj ho, zduplikuj a rozširuj.

Podnikanie je úžasná ľudská vášeň, priestor na kreativitu, sebarealizáciu, pomoc druhým ľuďom a sebe. Veľa biznisov sa nevyvíja tak dobre, ako by mohlo, len preto, že nositeľ hlavnej myšlienky nenapreduje. Pracujme na sebe viac, ako pracujeme na svojej práci. Práca nám prinesie výplatu, práca na sebe nám prinesie bohatstvo.

Odpoveď na kľúčovú otázku

V určitej fáze vývoja Tvojho podnikania si polož otázku, či by sa dal Tvoj biznis model systematizovať, aby si získal slobodu a nezávislosť. Pracuj potom na svojej firme a nie vo svojej firme. Držím Ti päste na Tvojej ceste. A ak nevieš, ako  sa do toho pustiť, príď na môj aprílový seminár Power Days – Dni plné sily a inšpirácie. 

Zdroj: pkacademy.eu (Uverejnené s povolením PK Academy)

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?