Všestranné využitie najdôležitejšieho
priemyselného materiálu

Všade naokolo nás je ho viac, než by ste si mysleli a predsa o ňom veľa toho neviete. Polyuretán je extrémne všestranný elastomér používaný v nespočetných aplikáciách po celom svete.

Mechanické vlastnosti polyuretánov je možné izolovať a manipulovať s nimi prostredníctvom kreatívnej chémie, ktorá vytvára množstvo unikátnych príležitostí na riešenie problémov s výkonnostnými charakteristikami, ktoré nie sú porovnateľné v žiadnom inom materiáli. Poskytuje našej spoločnosti polymérne inovácie, ktoré sa využívajú v rôznych oblastiach.

Spoznajte výhody polyuretánu

Polyuretán je materiál, ktorý sa môže pochváliť širokým rozsahom tvrdosti, čo sa v ťažkom priemysle a stavebníctve naozaj zíde. Táto tvrdosť sa opiera o štruktúru predpolyméru.

Vysoká záťaž ložiska

Polyuretán má vysokú zaťažiteľnosť pri napätí aj kompresii. Polyuretán môže prejsť zmenou tvaru pri ťažkom zaťažení, ale vráti sa do svojho pôvodného tvaru po odstránení záťaže s malou kompresiou nastavenou v materiáli, ktorá závisí od konkrétnej aplikácie. Tieto vlastnosti sa cenia pri výrobe a využívaní najviac žiadaných otočných polyuretánových koliesok.

Flexibilita

Polyuretány sú veľmi dobre používané pri aplikáciách s vysokou únavou materiálov. Vlastnosti ohybu je možné izolovať, čo umožňuje veľmi dobré naťahovanie a obnovu. Polyuretány majú teda vysokú odolnosť proti roztrhnutiu a vysokú pevnosť v ťahu, čo sa pre priemysel a jeho odvetvia javí ako veľmi výhodné.

Odolnosť voči vode, olejom a mastnote

Polyuretánové vlastnosti materiálu zostanú stabilné aj vo vode, oleji a tuku. Polyéterové zlúčeniny si dokonca zachovajú svoje pôvodné vlastnosti dlhé roky aj v podmorských aplikáciách. Teda zariadeniach, ktoré pracujú v týchto náročných podmienkach.

Široký rozsah pružnosti

Rozsah odolnosti je vo všeobecnosti funkciou tvrdosti. Pri elastomérových aplikáciách absorbujúcich nárazy sa zvyčajne používajú zlúčeniny s nízkym odrazom, t.j. rozsahom odolnosti 10 % až 40 %. Naopak pri vysokofrekvenčných vibráciách alebo tam, kde sa vyžaduje rýchle zotavenie, sa používajú zlúčeniny s odolnosťou 40 % až 65 %.

Výkonnosť v nepriaznivých podmienkach

Polyuretán je veľmi odolný voči teplotným extrémom, čo znamená, že tvrdé environmentálne podmienky a mnohé chemikálie nespôsobia takmer žiadnu degradáciu tohto materiálu.

Odolnosť proti plesniam a hubám

Väčšina polyuretánov na báze polyéteru nepodporuje rast húb a plesní, preto je veľmi vhodný aj pre vlhké prostredie.

Ekonomický výhodný materiál, ktorý sa najčastejšie používa na výrobu jednorazových dielov, prototypov alebo väčších objemov, či opakovaných výrobných cyklov. Jeho využitie je naozaj všestranné a možno aj vy teraz sedíte na kancelárskom kresle, ktorého kolieska sú vyrobené práve z tohto materiálu.

Zdroj: : http://www.cemat.sk/sk/produkty/kolieska-a-kladky.html

Zdroj titulnej fotografie: polyurethaneproduct.com.au

[TheChamp-Sharing]

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?