Bezpečnejšia údržba letísk vďaka Valtra a Nokian Tyres

Robotické vysávače a kosačky na trávu sú už bežnou súčasťou našich životov. Čo ak by sa podobným spôsobom dalo aj odpratávať sneh s pristávacích dráh na letiskách? Spoločnosti Valtra a Nokian Tyres spojili svoje sily a spolu s ďalšími tromi fínskymi firmami to dokázali.

Na testovanie svojho výtvoru si spoločnosti Valtra a Nokian Tyres vybrali letisko Ivalo v Laponsku. Tam dva traktory Valtra T254 Versu, ktoré boli vybavené pneumatikami Nokian Hakkapelita TRI, tiahli 4 a pol metrov širokú snehovú frézu. Bez vodiča vyčistili celý ranvej na letisku od snehu.

Tuhé fínske zimy, ktoré spôsobujú to, že väčšina krajiny je snehom pokrytá 150 až 200 dní v roku, komplikujú fungovanie letísk. Ako sa vyjadril Henri Hansson, technický riaditeľ spoločnosti Finavia, ktorá má na starosti údržbu letísk:

„Ako prevádzkovatelia letísk musíme byť schopný aj v strede zimy pripraviť letné podmienky. Nepretržite hľadáme nové riešenia, ktoré podporujú naše celosvetové jedinečné “snow-how”.“

Toto bolo podnetom na zrod myšlienky “Runway Snowbot” medzi fínskymi odborníkmi – spoločnosťami Valtra, Nokian Tyres, výrobca letiskových fréz Vammas (Fortbrand) a celosvetovo energeticky najudržateľnejšia Neste a Fanvia.

Valtra

Valtra

„Runway Snowbot je koncept, ktorý dokazuje, že keď sa spojí know-how piatich fínskych spoločností, môžu byť letiskové ranveje čistené úplne novým spôsobom – bezpečnejšie, udržateľnejšie, ekonomickejšie a pohodlnejšie,“ hovorí Matti Tiitinen, senior manažér značky Valtra Scandinavia.

Spoločnosť Valtra, ktorá sa špecializuje na traktory, už niekoľko rokov pracuje na výrobe samoriadiacich traktorov. Spolupráca Valtra a Nokian Tyres dosiahla pre značky rýchlostný rekord v odpratávaní snehu pomocou samoriadiaceho traktora T254 Versu. Ten bol vybavený pneumatikami Nokian Hakkapeliitta TRI.

V projekte „Runway Snowbus“ Valtra využíva technológiu Valtra SmartTouch, ako je automatické navádzanie s presnosťou na centimetre a systém Isobus, ktoré umožňujú kontrolované čistenie prednastavených trás.

Aj napriek tomu, že projekt ešte nie je pripravený na komerčné využitie, tak prináša ornú pôdu pre netradičné nápady a nové spôsoby myslenia v tejto oblasti.


Tlačová správa spoločnosti Nokian pre redakciu Prepriemysel.sk

Viac informácií na runwaysnowbot.com

Autor: Alexandra Ševčíková

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?