Videli sme: Materiálovotechnologická fakulta
Slovenskej technickej univerzity v Trnave

Aké je na fakulte technické vybavenie a čo tu môžete vidieť?

V redakcii sme mali možnosť osobne navštíviť túto fakultu a postupne sa zoznámiť s ich technickými možnosťami a vybavením. V krátkosti Vám opíšeme, čo sme videli a čo sme sa dozvedeli:

Začali sme pracoviskom aditívnej výroby resp. 3D tlače. Vo vybavení fakulty sa nachádza niekoľko rôznych tlačiarní s rôznymi technickými možnosťami: XYZprinting DaVinci 1.0A, be3D DeeGreen 3D až po tú najvýkonnejšiu Zortrax M200. Pracovníci na tomto oddelení už skúšali vytvoriť rôzne netradičné predmety a samozrejme študenti majú možnosť zoznámiť sa s touto technológiou a vyskúšať si ju v praxi.

Vzhľadom na to, že majú tlačiarne k dispozícií, výrobky je možné používať na rôznych oddeleniach podľa potreby, čo si myslíme, že je veľmi praktické. Pri správnom použití má aj tá jednoduchšia tlačiareň pomerne rýchlu návratnosť. Je ich možné použiť na výrobu rôznych jedinečných náhradných dielov a pomocných prípravkov, pričom čas dodania v podstate závisí len na príprave 3D modelu a samotná tlač trvá maximálne niekoľko hodín.

Keď sme si rôzne vytlačené predmety prezerali, bolo zjavné, že medzi jednoduchšou a zložitejšou tlačiarňou sú veľké kvalitatívne rozdiely. Hlavne v povrchovej štruktúre, teda vrstvení a samozrejme v presnosti tlače.

Pre zaujímavosť, Zortrax M200 dokáže tlačiť nasledujúce materiály:

  • ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene),
  • HIPS (High Impact Polystyrene),
  • PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol) vrátane prehľadného PETG,
  • PCABS (polymérna zmes Polycarbonate – Acrylonitrile Butadiene Styrene)

K 3D tlačiarňam čoraz viac sú potrebné 3D skenery, ktoré tvoria vlastne hlavnú oblasť záujmu fakulty v oblasti „Reverse Engineering“ (spätné inžinierstvo). Mali sme možnosť vidieť proces skenovania naživo. Jedná sa o rýchly proces so zaujímavými výsledkami, je však ešte potrebné ďalšie „manuálne“ spracovanie modelu, aby sa dal výstup používať. Fakulta disponuje špičkovými priemyselnými 3D skenermi, ktoré sa nachádzajú v priľahlej budove pod názvom Centrum excelentnosti 5-osového obrábania.

V súčasnosti patrí medzi najlepšie vybavené pracovisko 3D skenovania na Slovensku. Aj preto jej služby využívajú rôzne firmy. Zaujímavosťou je, že dokáže skenovať aj veľmi veľké predmety. V minulosti skenovali aj trup lietadla s dĺžkou 6,7 m a porovnávali jeho skutočný tvar s referenčným 3D CAD modelom. Tak zistili konkrétne odchýlky tvaru a rozmerov vyrobeného trupu.

Túto technológiu využívajú aj umelci na skenovanie rôznych umeleckých predmetov. Skenovali napr. aj ľudskú tvár, kde z nej následne vyrobili repliku pomocou 3D tlače. Ako vidíte, má to naozaj všestranné použitie.

Veľmi nás zaujal ďalší výkonný stroj – počítačový tomograf (Computed Tomograph). V podstate sa jedná o „objemový“ 3D skener, pričom namiesto svetla využíva röntgenové žiarenie. Výsledky snímku majú výpovednú hodnotu aj ohľadom vnútornej pórovitosti. S vysokou presnosťou zobrazia tieto výsledky a je možné identifikovať a kvantifikovať vnútorné defekty výrobkov.

Druhú časť článku pre Vás pripravujeme a čoskoro uverejníme, kde sa dozviete o ďalšom vybavení Materiálovotechnologickej fakulty v Trnave Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Viac informácií o fakulte nájdete tu: http://www.mtf.stuba.sk/

Zdroj: Článok pripravilo spravodajstvo Prepriemysel v spolupráci s Materiálovotechnologickou fakultou Slovenskej technickej univerzity v Trnave  s právami vyhradenými na uverejnenie.

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?