4 moderné výzvy pre Internet of Things

Vyspelosť technológie IoT môžeme vidieť v internetom pripojených zariadeniach ako sú laptopy, mobilné telefóny, smarthodinky, Wi-Fi pripojiteľné kamery alebo tlačiarne. Taktiež je to aplikované v odvetví, napr. skrz bezpečnostné kontroly, monitorovanie oblasti a procesnej kontroly.

V roku 2018 došlo k niekoľkým pokrokom v Internet of Things, ako sú prepojené sieťové zariadenia, zabudovaný dizajn umelej inteligencie alebo rozpoznávanie IoT vírusov.

Avšak väčšina z týchto pokrokov má stále problémy, kvôli čomu sa väčšina kľúčových oblastí IoT bude nasledujúcich 12 mesiacov sústrediť na hardvérový dizajn nízko-výkonnú komunikáciu na veľkú vzdialenosť, integrovanú umelú inteligenciu a bezpečnosť IoT.

Hardvérový dizajn 

Poďme sa najprv pozrieť na kontext, ako sa IoT dostal až sem a kam smeruje. V minulosti mal totiž najmä problémy týkajúce sa hardvérového dizajnu.

Spočiatku boli laptopy pripojené na internet prostredníctvom Wi-Fi, avšak Wi-Fi nemôžeme využívať všade kvôli nedostatku infraštruktúry. Taktiež nie je pohodlné laptopy všade prenášať a používať.

UX mobilných telefónov pripojených na internet bolo vo všeobecnosti zlé, až kým neprišiel iPhone v roku 2007. Teraz sú smartfóny bežnou súčasťou života a ľudia majú prístup na internet prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Medzitým sa vyvinula technológia wearable zariadení ako smarthodinky a fitnáramky, ktoré sú schopné pripojiť sa na internet a disponujú s množstvom aplikácii, vrátane monitorovania zdravia.

A v súčasnosti sa smart spotrebiče stávajú čoraz častejšími súčasťami domova. Taká smart televízia je celkom rozšírená. Ľudia môžu sledovať online videá a surfovať na internete priamo pomocou TV. Počas nasledujúcich 12 mesiacov sa čoraz viac smart spotrebičov stane súčasťou domova, vo forme smart chladničiek, ovens, práčky a heaters.

Zo začiatku laptopy a mobilné telefóny využívali 2G alebo 3G pripojenie. Teraz sa najviac využíva Wi-Fi a 4G. Keď sa wearable zariadenia pripoja k smartfónom, energeticky najúspornejšie sa zdá byť Bluetooth pripojenie. Avšak tieto zariadenia nemôžu byť rozšírené z dôvody niekoľkých scenárov.

Nízko-výkonná komunikácia

Napr. koncept smart city využíva kvality senzorov na zbieranie údajov a posiela ich naspäť na server. Wi-Fi zvyčajne nie je dostupné pri týchto senzoroch. Zvyčajne je vzdialenosť medzi senzormi a servermi veľmi dlhá, takže Bluetooth sa taktiež nemôže použiť.

IoT zariadenia tradične fungujú ako senzory pre zbieranie dát alebo kontrolu. Keď je na nich aplikovaná umelá inteligencia, môžu sa stať viac a viac inteligentnými. Keďže IoT zariadenia nemajú dostatočnú výpočtovú energiu na spracovanie vyzbieraných údajov, posielajú ich naspäť na server. V súčasnosti to stojí príliš veľa energie pre komunikáciu a internet nie je vždy pre IoT zariadenia dostupný.

Integrovaná umelá inteligencia

Prednedávnom akademici spolu s odvetvím začali aplikovať technológiu machine algorithms on-board namiesto cloudu. Face ID v iPhone X je dobrým príkladom. Nie je ľahké spustiť umelú inteligenciu priamo na mobilných zariadeniach, pretože tieto algoritmy sú vytvorené pre servery a počítače, nie pre IoT zariadenia. Preto treba brať do úvahy optimalizáciu pre obmedzené zdroje IoT zariadení. Takto sa inteligentnejšie IoT aplikácie stanú dostupnými.

IoT bezpečnosť

Ďalšia bezpečnosť pre inžinierov je zabezpečiť IoT zariadenia. Zvyčajne sú zraniteľné voči kybernetickým útokom kvôli obmedzeným výpočtovým zdrojom. Na rozdiel od počítačov sa tu nedá nainštalovať žiadny antivírusový softvér a sofistikovanejšie metódy nie sú efektívne. Pre zvýšenie bezpečnosti IoT musia byť vytvorené alternatívne bezpečnostné metódy. IoT zariadenia zbierajú citlivé údaje.

Počas ďalších 12 mesiacov sa IoT technológie stanú pokročilejšími a aplikovanými v denných životoch ľudí na zlepšenie kvality života, avšak progres sa musí vykonať v týchto štyroch oblastiach.

IoT

zdroj fotografie: pexels.com


zdroj: information-age.com, zdroj titulnej fotografie: information-age.com

 

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?