Kia Motors Slovakia predkladá zamestnancom dve alternatívy rastu platov

 (Teplička nad Váhom) 14. marec 2018 – Kia Motors Slovakia (KMS) pripravila pre svojich zamestnancov dve alternatívy možného rastu platov v nasledujúcich rokoch. Oba návrhy sú v súlade s odporúčaniami mediátorky, ktorá vstúpila do procesu kolektívneho vyjednávania začiatkom marca. Spoločnosti i zástupcom zamestnancov odporučila zvyšovanie tarifných miezd o pevnú sumu namiesto percentuálneho nárastu. Zároveň privítala zámer KMS na vytvorenie nových platových tried, čo by umožnilo preradiť väčšinu zamestnancov do vyšších mzdových taríf. Dodatok ku kolektívnej zmluve odporučila prijať na dva roky.

Kia navrhuje dve alternatívy:

  • Okrem zvýšenia tarifných miezd KMS ponúka svojim zamestnancom aj vytvorenie nových, vyšších platových tried.
  • Požiadavka na zavedenie konta pracovného času z kolektívneho vyjednávania vypadla.
  • KMS navrhuje zmeniť odmeňovanie tak, aby zamestnanci mohli využiť novozavedené daňové a odvodové zvýhodnenie 13. a 14. platu.

 

„Oba naše návrhy považujeme za férovú ponuku zamestnancom. Môžu si tak vybrať alternatívu, ktorá im viac vyhovuje. Zároveň upúšťame počas kolektívneho vyjednávania od požiadavky na zavedenie konta pracovného času, s ktorým zástupcovia zamestnancov nesúhlasili. A to aj napriek tomu, že tento nástroj na zvýšenie flexibility a zachovania pracovných miest je u našich konkurentov samozrejmosťou už dlhšie obdobie,“ hovorí prezident spoločnosti Dae-Sik Kim.

V alternatíve č. 1 KMS ponúka priemerný rast základnej mzdy o 62 eur v troch po sebe nasledujúcich rokoch – 2018, 2019 a 2020. Firma zároveň navrhla aj zvýšenie príplatku za prácu v noci v rokoch 2018 a 2019. V roku 2020 by KMS zaviedla nový príplatok za poobednú zmenu. Po započítaní ďalších bonusov by mzda zamestnanca v najpočetnejšej tarifnej triede stúpla o 90 eur mesačne v každom z uvedených rokov.

Alternatíva č. 2 počíta s platnosťou dodatku ku kolektívnej zmluve iba na dva roky. Základná mzda by narástla o 60 eur mesačne. Došlo by aj k zvýšeniu príplatku za nočnú zmenu rovnakým spôsobom, ako v alternatíve č. 1. Po započítaní ostatných bonusov by sa priemerná mzda v najpočetnejšej tarife zvýšila o 87,60 eura v tomto aj budúcom roku.

„Trojročná dohoda na zvyšovaní platov je výhodnejšia ako dvojročný variant z jednoduchého dôvodu: ponúka spoločnosti možnosť dlhodobejšieho plánovania. Preto KMS môže v takomto prípade zamestnancom garantovať výraznejší nárast miezd,“ vysvetľuje Dae-Sik Kim. Je však na zamestnancoch spoločnosti, ktorý variant uprednostnia – či istotu dynamického rastu platov, alebo častejšiu možnosť rokovať o úprave platu.

Nad rámec zvyšovania tarifných miezd KMS ponúka svojim pracovníkom aj vytvorenie nových, vyšších platových tried. Každý rok by sa do nich posunulo 400 zamestnancov. Ďalšou možnosťou na zvýšenie mzdy je navrhovaná úprava odmeňovania tak, aby zamestnanci získali štátom schválené daňové a odvodové úľavy týkajúce sa 13. a 14. platov. Vďaka tomu by sa ich príjem zvýšil o 240 eur v roku 2018 a o 480 eur v oboch rokoch 2019 a 2020. „Uvidíme, s akou mierou zodpovednosti sa k návrhu postaví náš sociálny partner. KMS očakáva spätnú väzbu od zamestnancov a odborárov po 18. marci. A to tak, aby bola dohoda uzatvorená do 31. marca a už 1. apríla mohlo prísť k zvyšovaniu miezd,“ dodáva Dae-Sik Kim.

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia cee’d v dvoch karosárskych úpravách – päťdverový cee’d, Sportswagon, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 2,9 miliónov vozidiel a vyše 4,4 milióny motorov.


Tlačová správa spoločnosti KIA Motors Slovakia

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 2
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?