Slovenské firmy očakávajú nárast obchodu so zahraničím

Pätina slovenských firiem očakáva v najbližších dvoch rokoch intenzívnejší obchod so zahraničím.

Podľa reprezentatívnej štúdie EOS KSI s názvom “European Payment Practices 2018” každá piata firma očakáva v najbližších dvoch rokoch nárast zahraničných objednávok. Rovnako optimistické sú aj ostatné európske firmy. Výraznejšie pochybnosti sú len vo Veľkej Británii, a to kvôli blížiacemu sa brexitu.

V súčasnosti majú slovenské firmy približne 10 percent faktúr zo zahraničia. Je to takmer rovnaké percento ako majú napríklad firmy aj v Česku, Poľsku a Maďarsku. Tieto firmy očakávajú, že si tento podiel v najbližších rokoch udržia, ba dokonca veria v navýšenie. Z opýtaných slovenských podnikov až 20 percent verí v nárast zahraničných objednávok a iba tri percentá očakávajú pokles.

Spomedzi európskych krajín sú najoptimistickejší podnikatelia v Nemecku, Slovinsku a Grécku. Nárast objednávok predpokladá každá tretia z nich, a to zhodne po 37 percent. Najskeptickejší v tomto prieskume sa ukázali podnikatelia vo Veľkej Británií. Až 11 percent britských firiem očakáva pokles zahraničného obchodu.

„Očakávania firiem vždy súvisia s aktuálnou politickou a ekonomickou situáciou. Slovensko má v porovnaní so zvyškom Európy stále určité rezervy pri získavaní zahraničných objednávok, čo mu dáva obrovskú príležitosť, aby tento potenciál využilo,“ komentuje Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko. Zároveň prienik na zahraničné trhy má výhodu aj v tom, že podľa skúseností slovenských firiem sú tamojší zákazníci v platení disciplinovanejší.

Prieskum skupiny EOS s názvom „European Payment Practices“ (Európske platobné postupy) analyzuje vzťahy medzi platobnými zvyklosťami, podmienkami a vplyvom peňažných tokov na európsku ekonomiku a spoločnosť. Táto reprezentatívna štúdia sa uskutočnila už jedenásty krát. Počas jari 2018 bolo oslovených 3400 odborníkov zo 17 európskych krajín a 200 slovenských spoločností.


Zdroj: www.eos-solutions.com

Autor: Alexandra Ševčíková

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?