Úspešné ukončenie projektu NCE-FastEvNet


Osemdesiatpäť nabíjacích staníc a dve rozsiahle štúdie EV priemyslu predstavujú úspešné ukončenie projektu NCE-FastEvNet

Počas trojročného projektu bola vytvorená aj prvá celoštátna sieť nabíjacej infraštruktúry EV v Poľsku

Brusel – Tento týždeň sa odborníci na elektrickú mobilitu a zástupcovia Európskej únie zišli na konferencii projektu NCE-FastEvNet a diskutovali o zisteniach a záveroch dvoch komplexných štúdií o EV priemysle.

Trojročný projekt priniesol ovocie v podobe inštalácie a komerčnej prevádzky 75-tich multištandardných rýchlonabíjacích staníc v Poľsku a 10-tich na Slovensku, ako aj vytvorenie prvej celoštátnej siete pre rýchlonabíjanie elektromobilov v Poľsku.
Nabíjacie stanice, ktoré sú umiestnené v mestských a medzimestských lokalitách, podporujú intermodálnu dopravu a medzinárodný roaming, čím otvárajú možnosť vycestovať do susedných krajín s inými nabíjacími sieťami.

rýchlonabíjacie stanice

rýchlonabíjacie stanice na Slovensku

Financovanie

Projekt spolufinancovala Európska komisia prostredníctvom svojej Výkonnej agentúry pre inovácie a siete (INEA) v rámci Nástroja na prepájanie Európy. Neskôr ho podporila aj Európska investičná banka pôžičkou cez program InnovFin, ktorý je jedinečným programom svojho druhu v strednej a východnej Európe. K tomuto financovaniu sa pridal aj Slovenský investičný holding, ktorý poskytol významnú časť kofinancovania.

Zvlášť inovatívny prístup bol zvolený pre tri lokality nabíjacích staníc na Slovenskuv Bratislave, Trenčíne a Ružomberku. Zariadenia na akumuláciu energie (batérie) a energetické systémy sa tu prepojili s dvomi rýchlonabíjacími stanicami a umožnili tak, aby sa na miestach so slabším pripojením k elektrickej sieti inštalovali rýchlonabíjacie stanice s vysokým výkonom.

NCE-FastEvNet.

Rýchlonabijácia stanica Greenway

Energia potrebná na nabitie vozidla sa tak získava z batérie a nie priamo zo siete. Úspech prvých lastovičiek je významným krokom k rozmiestneniu rýchlonabíjacích staníc vo viacerých lokalitách. Tento spôsob tiež optimalizuje nároky na elektrickú sieť v čase dopravnej špičky a skracuje dobu čakania vodičov elektrických áut.

NCE-FastEvNet.

konferencia k projetku NCE-FastEvNet.

Štúdie k projektu

V rámci projektu pripravila spoločnosť GreenWay dve komplexné štúdie o EV priemysle. Jedna z nich sa zameriava na zákazníka, ktorý sa snaží zorientovať v problematike elektromobilov a ich nabíjania. Štúdia taktiež analyzovala obchodné praktiky, preferencie a očakávania viac než dvetisíc súčasných a budúcich vodičov elektromobilov.

Výsledky analýzy pomôžu pri vytvorení výnimočného zákazníckeho servisu, ktorý zabezpečí bezproblémovú a plynulú skúsenosť s nabíjaním a zároveň zvýši povedomie v oblasti elektromobility.

NCE-FastEvNet.

Konferencia k projetktu NCE-FastEvNet

Tieto zistenia boli doplnené odbornou konferenciou, ktorú spoločnosť GreenWay organizovala v Poľsku v novembri 2017. Skupina popredných odborníkov z celej Európy tu diskutovala o elektromobilite.

 


Zdroj: tlačová správa greenway.sk
zdroj fotografií: greenway.sk, teslamagazín.sk
Autor: Veronika Kašiarová

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?