Čas na zodpovednosť

Stanovisko Predstavenstva SNOPK v súvislosti s násilnou smrťou novinára Jána Kuciaka:

V súvislosti s násilnou smrťou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej vydáva Predstavenstvo SNOPK nasledujúce stanovisko.

Predstavenstvo SNOPK je hlboko otrasené násilnou smrťou Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Naše pravidelné prieskumy medzi členmi ukazujú, že otázka právneho štátu a boj s korupciou je už roky jedným z najkritickejšie hodnotených faktorov tejto lokality. Aj nedávno zverejnený Transparency International Index potvrdzuje, že Slovensko v posledných rokoch v tejto oblasti nedosiahlo takmer žiadny hmatateľný pokrok.

Počas mnohých rokov sú na Slovensku sprísňované zákony a zavádzané procesy na zvýšenie transparentnosti a uľahčenie trestného stíhania. Štátoprávne nedostatky teda nespočívajú v legislatíve, ale v prvom rade v praktickej vymožiteľnosti práva.

V Európskej únii musia byť uplatňované vysoké kritériá na osobnú integritu tých, ktorí nesú zodpovednosť v systéme presadzovania práva a trestného stíhania. To platí aj pre politickú zodpovednosť. Pochybnosti o osobnej integrite poškodzujú nielen dôveru verejnosti ku krajine ako právnemu štátu. Sú zaťažujúce aj pre pracovníkov týchto inštitúcií.

Prevzatie politickej zodpovednosti znamená, že musia byť vyvodené osobné dôsledky, ak je substanciálne spochybnená osobná integrita, alebo osoba ako taká predstavuje pre úrad záťaž. Osobné dôsledky, ktoré sú vyvodené na základe politickej zodpovednosti, neznamenajú automaticky priznanie osobného zavinenia ani uznanie trestnoprávne chybného konania. V tomto zmysle apeluje Predstavenstvo SNOPK na zodpovedných v Slovenskej republike, aby reflektovali svoje úlohy a aby pre verejné blaho učinili zadosť tejto zodpovednosti.

Úprimná sústrasť a naša solidarita patrí rodinám obetí a pracovníkom nášho člena Ringier Axel Springer.

SNOPK – Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora bola založená v roku 2005 v Bratislave a predstavuje fórum pre slovenské a nemecké firmy. Komora zastupuje záujmy svojich 440 členov, ktorí na Slovensku zamestnávajú 113 000 pracovníkov a dosahujú obrat vo výške 26 miliárd eur. SNOPK patrí k celosvetovej sieti nemeckých zahraničných obchodných komôr.


Zdroj: Tlačová správa spoločnosti SNOPK
Titulná fotografia: cas.sk

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 6
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?