3D tlačené tkanivá by mohli liečiť kosti a chrupavky

Biológovia vyvíjajú 3D tlačené umelé tkanivá, ktoré môžu pomôcť liečiť kosti a chrupavky zvyčajne poškodené pri športových zraneniach.

Vedci z Rice University a University of Maryland oznámili svoj prvý úspech v umelo vytvorených tkanív, ktoré kopírujú fyzikálne vlastnosti chrúpkového a kosteného tkaniva.

Zranenia týchto kostí, môžu byť bolestivé a často krát sú príčinou ukončenia kariéry športovcov. Poranenia chrupaviek a kostí môžu  v mnohých prípadoch za následok zhoršenia artritídy.

Stupňovitá  štruktúra chrupavky do kosti a jej pórovitosť spôsobili, že sa v laboratóriu ťažko reprodukovali. Vedci však prišli s nápadom a použili 3D tlač pre výsledok o ktorom si myslia, že bude v konečnom dôsledku vhodným materiálom na implantáciu.

Kľúčom procesu je napodobňovanie tkaniva, ktoré sa postupne mení z povrchu chrupavky do kosti a prechádza pod ňu. Výskumní pracovníci vedený bioinžinierom Antoniosom Mikosom  vytlačili 3D konštrukciu s vlastnými zmesami polyméru pre prvú a keramickú kompozíciu s vloženými pórmi, ktoré by umožnili pacientovým vlastným bunkám a cievam preniknúť do implantátu, ktorý by sa stal súčasťou prirodzenej kosti a chrupavky.

Budúcnosti sa projekt bude venovať zisťovaniu, ako vytlačiť v 3D osteochondrálny implantát, ktorý sa dokonale zosynchronizuje s organizmom pacienta a bude umožňovať, aby sa implantát  prispôsobil kosti a chrupavke.

 


Zdroje: 3ders.org, innovationtoronto.com 

Autor: Kristína Ježíková

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?