Sársko vracia dane najrýchlejšie

Nemecké daňové úrady potrebujú podľa najnovšieho porovnania na spracovanie daňových priznaní stále viac času. V priemere potrebujú úrady okolo 56 dní, v Dolnom Sasku to trvá najdlhšie.

Na daňových úradoch sa kopia daňové priznania. Kto podáva nemecké daňové priznanie v Sársku, môže počítať s najrýchlejšie vráteným preplatkom daní. Toto vzišlo z hodnotenia viac ako tristotisíc anonymných daňových priznaní, ktoré boli podané cez portál Lohnsteuer-kompakt.de. Podľa tohto hodnotenia potrebujú daňové úrady v Sársku v priemere 48,7 dní, aby spracovali daňové priznanie. Celonemecký priemer je 56,1 dní, čo je o 0,7 dňa viac ako rok predtým, v roku 2016 dosahoval čas spracovania okolo 52 dní.

Berlín, kde sú daňové priznania aj napriek viacerým iným úradným nedostatkom, spracovávané rýchlo, klesol s časom spracovania daňových priznaní v trvaní 48,9 dní na druhé miesto. Za ním nasleduje Hamburg s 49,8 dňami. Na chvoste hodnotenia je Dolné Sasko s 65,7 dňami.

„Pre daňovníkov je mrzuté, že sa doba spracovania daňového priznania v priemere stále predlžuje,“ hovorí vedúci portálu Lohnsteuer-kompakt.de, Felix Bodeewes. Vzhľadom na daňové preplatky v tisíckach eur hovorí: „Koniec koncov poskytuje väčšina zamestnancov štátu bezúročné pôžičky, ktorých lehota splatnosti sa neustále predlžuje.“

Portál Lohnsteuer-kompakt.de zahrnul do svojho hodnotenia 513 daňových úradov, na ktoré bolo zaslaných minimálne 25 daňových priznaní. Preto nemá toto hodnotenie takú vypovedaciu hodnotu ako celoročné vyhodnotenie zväzu daňovníkov, ktoré hodnotí všetky daňové úrady. Tohtoročné hodnotenie zväzu zatiaľ nie je k dispozícii, ale výsledky za rok 2016 potvrdzujú podobné trendy ako pri Lohnsteuer-kompakt.de. Podľa tohto hodnotenia bol čas spracovania priznania až do získania oficiálnej daňovej kalkulácie, tzv. Steuerbescheid dokonca výrazne kratší – Berlín dosiahol priemer 35 dní. Najrýchlejší nemecký daňový úrad sa v roku 2018 nachádzal v Severnom Porýní-Vestfálsku. Práve daňový úrad Wuppertal-Barmen potreboval na spracovanie priznania v priemere 34,3 dní. Desať najpomalších daňových úradov sa nachádza v Hesensku, Bavorsku a Dolnom Sasku. Najviac času potrebovali pracovníci hesenského daňového úradu Hersfeld-Rotenburg so  spracovaním trvajúcim skoro tri mesiace, a to 89,6 dní.

Daňové priznania by sa mali zjednodušiť. Veľká koalícia v Nemecku si dala za cieľ zjednodušiť podávanie daňových priznaní, a tak urýchliť ich spracovanie. Už skôr boli zjednodušené pravidlá na predkladanie dokladov k daňovým výdavkom. V koaličnej zmluve sa píše: „Zjednodušenie daní je dlhodobá úloha. Je to dôležitý politický cieľ, postupovať v tejto oblasti krok po kroku dopredu a pritom využiť najmä technické možnosti moderného spracovania dát.“ Má sa rozšíriť elektronická komunikácia s finančnou správou a okrem toho by malo byť do roka 2021 pre všetkých daňovníkov k dispozícii predvyplnené daňové priznanie.

Ing. Denisa Janovčíková

Zdroj: https://www.zeit.de/

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?