Aesthetics A: Éra prelisov skončila

Netradičný pohľad na dizajn Mercedesu. O čo sa jedná?

Dizajnéri značky Mercedes-Benz stvárnili ďalší nový dizajn pre svoje vozidlá. Prvý náhľad naň odkrýva štúdia Aesthetics A (Estetika A).

V rámci tradície a moderny navrhujú dizajnéri značky Mercedes-Benz vozidlá pre budúcnosť. Stredobodom ich tvorby je zmyselná čistota ako výraz moderného luxusu. S touto dizajnovou filozofiou bola automobilka Mercedes-Benz s aktuálnou Triedou A zavedenou v roku 2012 iniciátorom zmeny dizajnu.

Nová reč tvarov s hranami a prelismi – zodpovedajúcimi prehĺbeniami v plechu – si kládla za cieľ vytvoriť čisté tvary a zmyselné plochy, ktoré uvedú špičkovú techniku na scénu a súčasne vzbudia emócie. To v rozhodujúcej miere prispelo k omladeniu značky a k vysokému odbytu spoločnosti. Každý ďalší model značky Mercedes-Benz nasledoval túto filozofiu napriek svojmu osobitému charakteru.

Štúdiou Aesthetics A teraz skupina dizajnérov prezentuje víziu sedana zredukovaného na základné telo v segmente kompaktných vozidiel. Súčasne je zrejmé, aký výraz nadobudne dizajnová filozofia zmyselnej čistoty v nie tak vzdialenej budúcnosti. Štúdia Aesthetics A stelesňuje pokračovanie vývoja reči tvarov značky Mercedes-Benz.

„Tvar a telo ostávajú, ak sa extrémne zredukujú prelisy a línie. Nebojíme sa realizovať tento purizmus,“ uvádza výkonný riaditeľ pre dizajn spoločnosti Daimler AG Gorden Wagener. „V kombinácii s dokonalými proporciami a so zmyselným riešením plôch má nadchádzajúca generácia triedy kompaktných vozidiel potenciál navodiť novú éru dizajnu. Dizajn je aj umenie sa niečoho vzdať: čas prelisov sa skončil.“

Dizajnéri Mercedes Benz využívajú na načrtnutie tela karosérie svetlo a tieň a na zdôraznenie proporcií namiesto modifikácie základného tvaru líniami a prelismi používajú plochy, ktoré sú preklenuté a navzájom zvierajú uhol. Takto sa zviditeľní a vierohodne komunikuje obsah tela. Expresívna a sebavedomá červená ako nová farba typická pre Mercedes-Benz zdôrazňuje zmyselnosť a emóciu štúdie.

Štúdia Aesthetics A má trojboxový dizajn a je tak súčasne aj signálom pre nové typické prvky v triede kompaktných vozidiel. Pretože mimo Nemecka a Európy je dopyt po klasických sedanoch mimoriadne vysoký aj v tomto segmente.

Štúdiou Aesthetics A pokračuje Mercedes-Benz svoj rad štúdií. Rad zahŕňa doposiaľ štúdie Aesthetics No. 1 (2010), Aesthetics No. 2, Aesthetics 125 (obe 2011) a Aesthetics S (2012).

Dizajn ako rozhodujúci faktor úspechu značky Mercedes-Benz

Dizajn z dielne Mercedes-Benz chápeme ako inscenáciu vášne pre automobil, realizovanú modernou rečou tvarov. Význam aktuálneho dizajnu pre Daimler AG dokazuje zriadenie funkcie výkonného riaditeľa pre dizajn k 1. novembru 2016. Dr. Dieter Zetsche, predseda predstavenstva Daimler AG a vedúci divízie Mercedes-Benz Cars: „Dobrý dizajn je oveľa viac ako pekné výrobky: spája funkciu s fascináciou a dáva hodnotám značky nezameniteľný tvar. Teší nás, že náš tím dizajnérov pod vedením Gordena Wagenera patrí medzi najlepších v tomto odvetví. Úspech predaja našich vozidiel na celom svete sa zakladá v konečnom dôsledku aj na ich výnimočnom dizajne.“

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti Mercedes-Benz Slovakia s.r.o s právami vyhradenými na uverejnenie spravodajstvom Prepriemysel
Fotografie: insideevs.com

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?