Kia Motors vyrobila v Európe trojmiliónty automobil

  • Od decembra 2006 Kia Motors Slovakia vyrobila 3 milióny automobilov
  • Jubilejné vozidlo je biela Kia cee’d GT Line pre zákazníka z Islandu
  • V roku 2017 závod vyrobil 335 600 vozidiel a 539 987 motorov
  • Kia v Európe vytvorila 184 386 priamych a nepriamych pracovných miest

(Teplička nad Váhom) 27. marec 2018 – Kia Motors Slovakia vyrobila už trojmiliónte vozidlo od spustenia výroby v roku 2006. Trojmilióntym vozidlom, ktoré zišlo z výrobnej linky je model Kia cee’d. Je to päťdverová verzia v špecifikácii GT line pre zákazníka z Islandu, vybavená benzínovým motorom 1,0 l T-GDi. V roku 2017 Kia Motors Slovakia vyrobila 335 600 vozidiel a 539 987 motorov, ktoré boli exportované do viac ako 80 krajín sveta. Najpopulárnejším motorom uplynulého roku bol diesel s obsahom 1,7 l CRDi.

Kia Motors Slovakia je rodiskom troch modelov – populárny produktový rad cee’d (päťdverový hatchback a kombi verzia Sportswagon), najpredávanejší Sportage a kompaktný MPV model Venga. Od mája 2013 závod ako prvý v rámci koncernu vyrába pre Európu výkonné modely cee’d GT. Celkovo tvoria modely vyrobené na Slovensku takmer polovicu predaja značky Kia v Európe.

Jediný európsky závod značky Kia si vybudoval výbornú reputáciu výrobou kvalitných automobilov a zohráva významnú rolu pri poskytovaní jedinečnej 7-ročnej záruky, ktorá je štandard pre všetky modely predávané v Európe.

Európska výroba dvoch najpredávanejších modelov

Od sputenia sériovej výroby, sa rodina modelov cee’d – navrhnutých a vyrobených exkluzívne v Európe určených pre európskych zákazníkov, podieľa na takmer polovici celkovej produkcie Kia Motors Slovakia. Doteraz sa vyrobilo približne 1,3 milióna modelov cee’d.

Od spustenia sériovej výroby v roku 2006 do spustenia výroby druhej generácie v roku 2012 sa vyrobilo 646 300 cee’dov. Z druhej generácie bolo vyrobených 647 700 vozidiel. Závod očakáva spustenie sériovej výroby tretej generácie v druhom kvartáli 2018. Podobne ako jeho predchodcovia aj nový model Ceed bude pre Európu vyrábaný exkluzívne na Slovensku.

Od roku 2007 závod Kia Motors Slovakia vyrábala už tri generácie kompaktného SUV modelu Sportage. Od spustenia výroby tohto modelu bolo vyrobených takmer 1,4 milióna kusov, pričom 104 500 bolo z druhej, 797 500 z tretej a 492 000 z aktuálne vyrábanej generácie, ktorá sa v závode montuje od konca roku 2015.

Výroba motorov – viac ako 4 milióny vyrobených motorov

Jediný európsky závod Kia okrem populárnych modelov vyrába aj pohonné jednotky. Dve motorárne od spustenia výroby v roku 2006 vyprodukovali viac ako 4 milióny motorov.

Kia Motors Slovakia vyrába benzínové motory – 1,4 l MPI, 1,6 l GDI a pre GT modely 1,6 l T-GDI s výkonom 204 koní a dieselové motory o objeme 1,4; 1,6; a 1,7 l CRDi ako aj 2,0 l. Závod plánuje vyrábať nový úsporný dieselový motor, ktorý bude v budúcich rokoch poháňať širokú škálu modelov vrátane tretej generácie modelu Kia Ceed.

Sociálno-ekonomický prínos značky Kia v Európe

Nová štúdia zverejnená poprednou nezávislou európskou konzultačnou spoločnosťou London Economics potvrdzuje významný prínos, ktorý Kia má pre európsku ekonomiku.

Vrátene colných poplatkov, dane z príjmu a z predaja prispela Kia v roku 2016 vo forme daní do rozpočtov európskych krajín sumou 1,2 milliardy eur. Kia Motors Slovakia nakúpila v roku 2016 tovar vo výške 5,2 miliardy eur, z ktorých tovar v objeme 3,8 miliardy (73 %) pochádzal priamo z Európy.

Štúdia tiež hovorí, že 184 386 ľudí vďačí za svoju prácu práve pôsobeniu značky v Európe. Títo sú zamestnaní buď priamo v spoločnosti Kia alebo v dodávateľskom reťazci, predaji, či distribúcii. Vďaka závodu Kia Motors Slovakia bolo na Slovensku vytvorených približne 15 000 pracovných miest priamo v automobilke ako aj u jej dodávateľov.


Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia cee’d v dvoch karosárskych úpravách – päťdverový cee’d, Sportswagon, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 2,9 miliónov vozidiel a vyše 4,4 milióny motorov.


Tlačová správa pre redakciu PrePriemysel.sk od spoločnosti Kia Motors Slovakia

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?