Elektromobily smart dopĺňa fortwo kabriolet electric drive

Po smart fortwo kupé a smart forfour (spotreba prúdu kombinovaná: 12,9/ 13,1 kWh/100 km; emisie CO2 kombinované: 0 g/km) prichádza práve včas na leto aj smart fortwo kabriolet s elektrickým pohonom na akumulátor (spotreba prúdu kombinovaná: 13,0 kWh/100 km). Štýlový elektromobil spája pôžitok z vychutnávania si čerstvého vzduchu v otvorenom dvojmiestnom modeli s maximálnym potešením z jazdy. Model smart kabriolet možno objednať od začiatku mája a jeho uvedenie na trh sa začína v júli 2017.

Tri automobily v jednom: stlačením tlačidla sa kabriolet smart fortwo zmení zo zatvoreného dvojmiestneho vozidla na automobil s veľkou posuvnou skladacou strechou, až po kabriolet s úplne otvorenou strechou. Pôžitok z vychutnávania si čerstvého vzduchu tak možno prispôsobiť počasiu aj vlastným predstavám. Táto flexibilita, ktorú umožňuje skladacia strecha tritop a vyberateľné strešné nosníky, je výnimočná nielen v tomto segmente. Nový smart fortwo kabriolet je súčasne jediným pravým kabrioletom vo svojej triede – a ako model electric drive jedným z mála otvorených elektrických vozidiel na celom trhu.

„Spomedzi našich troch elektrických modelov smart zažijete v kabriolete smart electric drive všetko to, čo naši zákazníci na elektromobilite zbožňujú, a to naozaj intenzívne“, uviedla riaditeľka značky smart Annette Winklerová. „Strecha sa otvorí za pár sekúnd, smart potichu preletí cez mesto a vy zakúsite fantastické zrýchlenie doslova na vlastnej koži.“

Jazdné vlastnosti sú typicky agilné a dynamické, k čomu prispieva aj mimoriadne malý priemer otáčania, ktorý s hodnotou 6,95 metra presne zodpovedá svojmu modelovému bratovi s konvenčným pohonom. Ani pri farbách a zvláštnej výbave nezostane žiadne želanie nesplnené – elektrické jazdenie je pri značke smart maximálne individualizovateľné.

Dôležitým faktorom pre zákazníkov kupujúcich elektrické vozidlá je čas nabíjania. Nový model smart electric drive je aj v tomto ohľade výrazne komfortnejší: všetky modely sériovo disponujú novou výkonnou palubnou nabíjačkou. V USA a Veľkej Británii dosahuje doba nabíjania 2,5 hodiny (z 0 na 80 %) a v porovnaní s predchodcom tak klesla na polovicu. Prostredníctvom aplikácie smart control možno na diaľku pohodlne sledovať nabíjanie a ovládať množstvo ďalších funkcií, napríklad inteligentné nabíjanie.

Od prvého štvrťroku 2018 bude na želanie dostupná mimoriadne výkonná rýchlonabíjačka s výkonom 22 kW. Umožní nabíjať model smart electric drive za výrazne kratší čas: za menej ako 45 minút (0 – 80 %), ak miestne pomery umožňujú nabíjanie prostredníctvom troch fáz.

Kabriolet smart fortwo electric drive schádza v rámci sériovej výroby z pásu v závode smart Hambach (Francúzsko). Vozidlo smart je vybavené akumulátorom od spoločnosti Deutsche ACCUMOTIVE, ktorá je dcérskou spoločnosťou spoločnosti Daimler. Podnik so sídlom v saskom Kamenzi vyrába elektrické srdce modelov smart electric drive už od roku 2012. Pohon sa vyrába v závode Renault v meste Clèon v severnom Francúzsku.

V zadnej časti vozidla smart electric drive pracuje elektromotor s výkonom 60 kW (82 k) a svoju silu prenáša na kolesá prostredníctvom stáleho prevodového pomeru. Kedykoľvek poskytuje silný krútiaci moment 160 Nm. Dojazd predstavuje približne 155 km – ideálny na mobilitu v mestskom prostredí lokálne bez emisií. Maximálna rýchlosť je v prospech dojazdu elektronicky regulovaná na 130 km/h.

Z dôvodu výkonovej charakteristiky elektromotora si vozidlo smart vystačí s jedným stálym prevodovým pomerom. Radenie je vďaka tomu nadbytočné – veľká výhoda v hustej mestskej premávke. Pri cúvaní sa zmení smer otáčania motora.

Okrem základného jazdného programu môže vodič zvoliť režim ECO. Ten je navrhnutý na mimoriadne efektívny spôsob jazdy. S týmto cieľom je obmedzená maximálna rýchlosť, upravená krivka závislosti plynového pedála a pevne nastavený maximálny stupeň rekuperácie. Pri decelerácii alebo brzdení sa pohybová energia vozidla premieňa na elektrickú energiu – takzvaná rekuperácia. Rekuperácia na báze radaru, ktorá je aktívna v základnom jazdnom programe, pracuje predvídavo. Radarový snímač sleduje dopravné dianie a stupeň rekuperácie sa volí tak, aby vyhovoval aktuálnej situácii.

Na úsporu energie a získanie ešte vyššieho dojazdu disponuje smart electric drive ešte aj predklimatizovaním. Napríklad teplotu interiéru tak možno upraviť na požadovanú úroveň, ešte kým sa vozidlo nabíja a je pripojené k zásuvke.

Vďaka aplikácii smart control možno na diaľku na smartfóne, tablete alebo PC vyvolať množstvo informácií systému electric drive a pohodlne ovládať funkcie, napríklad predklimatizovanie alebo inteligentné nabíjanie. Oproti predchodcovi boli rozšírené možnosti ovládania. Napríklad dva programovateľné časy odjazdu tak umožňujú, že nie je potrebné vždy nanovo nastavovať inteligentné nabíjanie a predklimatizovanie pre časté jazdy.

Modely smart electric drive prekonali rozsiahlu sériovú výbavu svojich konvenčne poháňaných modelových bratov, pretože ich súčasťou je okrem iného rukoväť radiacej páky z čiernej kože, stredová konzola so zásuvkou a držiak na dva poháre, ale aj prídavný prístroj s ukazovateľom výkonu a ukazovateľom stavu nabitia akumulátora. Na želanie je dostupný zimný balík s vyhrievaným volantom pre najvyšší teplotný komfort. Expresívny vzhľad podčiarkuje dizajnový balík electric drive (zvláštna výbava), ktorý obsahuje exkluzívne lakovanie bezpečnostnej bunky tridion a krytov vonkajších zrkadiel vo farbe elektrická zelená. Pri farbách a zvláštnej výbave nezostáva vo všeobecnosti žiadne želanie nesplnené, pretože program individuálnych prvkov smart BRABUS tailor made je dostupný aj pre model smart electric drive.

Mimoriadny model smart electric drive greenflash zaujme pri príležitosti uvedenia na trh vzrušujúcimi dizajnovými prvkami vo farbe elektrická zelená.

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 2
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: