Slovenská továreň Jaguár Land Rover: čo doposiaľ vieme

Spoločnosť nedávno odhalila, že výroba modelu Discovery sa presunie z Solihull do nového závodu v Nitre. Automobilka z anglického Coventry Jaguár Land Rover údajne začne produkciu vo svojej novej továrni na Slovensku v septembri.

Špekuluje sa, že okrem modelu Discovery sa do Nitry presunie výroba Land Rover Defender. Takže, aká je továreň a odkiaľ prišla? Hoci oficiálny dátum pre začiatok výroby nebol oznámený, TASR tvrdí, že začne začiatkom septembra.

Tréningová akadémia

Operačný riaditeľ v novej továrni je Alexander Wortberg. Slovak Spectator tvrdí, že Jaguár Land Rover vytvoril novú tréningovú akadémiu v Nitre. Automobilka investovala 7,5 milióna eur do akadémie v rozlohe 3000 m2, aby sa vyhla „nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily v budúcnosti“ a „pripravila továreň pre spustenie výroby na jeseň“.

Slovak Spectator tvrdí, že Jaguár Land Rover v súčasnosti zamestnáva 1300 ľudí, pričom 97 % z toho sú Slováci. Podľa SITA sú 30 % zamestnancov ženy a priemerný vek pracujúcich je 36 rokov.

Produkčné testovanie

Slovak Spectator tvrdí, že najviac dokončená časť továrne je karoséria, ktorá okupuje 90-tisíc m2. Špekuluje sa, že testovacie operácie pre výrobu Discovery začnú v lete. SITA tvrdí, že na produkčnej linke pracuje 624 robotov. Taktiež sa špekuluje, že Jaguár Land Rover plánuje začať s produkciou ďalšieho modelu v Nitre za 2 roky. Môže to byť Defender? To odhalí iba čas.

Továreň má mať taktiež lakovňu pokrývajúcu 53-tisíc m2 a montáž merajúcu 134-tisíc m2. TASR píše, že celková investícia Jaguár Land Rover do nového závodu v Nitre je na úrovni 1,4 miliardy eur, pričom vláda poskytne podporu takmer 130 miliónov eur.

Podrobný tréning

Tréningová akadémia má mať šesť úrovňový program, ktorý zahŕňa tréning v učebni a na produkčnej linke. Noví zamestnanci nepotrebujú nevyhnutne predchádzajúcu skúsenosť s automobilkami.

Tréningová akadémia nám umožní ponúknuť silný program ušitý na mieru továrni a v tom istom čase zároveň adresovať očividný nedostatok pracovnej sily na Slovensku,“ povedal Nicci Cook, riaditeľ ľudských zdrojov v Jaguár Land Rover, citovaný SITA.

Automobilka chce taktiež vyučovať budúcu pracovnú silu zo strednej školy. Spoločnosť je údajne v rozhovoroch so súkromnou strednou odbornou polytechnickou DSA v Nitre.

Kreatívna práca

TASR tvrdí, že Jaguár Land Rover plánuje zamestnať v Nitre do roku 2020 okolo 2800 zamestnancov. Priemerná mesačná mzda kvalifikovaných pracovníkov a výrobných pracovníkov sa bude pohybovať v rozmedzí 900-1800 eur mesačne, v závislosti od pozície a skúsenosti.

Očakáva sa, že automobilka ďalej vytvorí 22-tisíc nepriamych pracovných pozícii. Jaguár Land Rover oznámil postavenie závodu takmer 3 roky dozadu ako súčasť svojej stratégie rozšíriť svoje výrobné operácie do nových medzinárodných miest.

Svetová produkcia

Spoločnosť taktiež vyrába vozidlá v Indii, Číne a Brazílii. V rozhovore Dr. Ralf Speth, výkonný riaditeľom Jaguár Land Rover, povedal, že so svojim „ustáleným prémiovým automobilovým priemyslom“, Slovensko predstavuje atraktívnu príležitosť pre vývoj.

Speth povedal: „Expanzia nášho biznisu celosvetovo je základom pre podporu dlhodobého, nezlomného rastu. Okrem toho, že to zvýši dodatočnú kapacitu, umožní nám to investovať do vývoju viac nových vozidiel a technológii, ktoré podporia prácu vo Veľkej Británii. S ustáleným prémiovým automobilovým priemyslom je pre nás Slovensko atraktívna potenciálna možnosť pre vývoj.“

zdroj fotografie: coventrytelegraph.net


zdroj: coventrytelegraph.net, zdroj titulnej fotografie: coventrytelegraph.net

[TheChamp-Sharing]

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?