Tradičné indické rikše menia pohon

India sa môže takto zbaviť viac ako 2 miliónov emisií CO2 denne:

Rikše – malé vozíky poháňané ľudskou silou patria k tradičnému dopravnému koloritu indických miest.

S vývojom spoločnosti peší pohon vystriedali bicykle, a neskôr aj automobilové motory. Dnes sú farebne až krikľavo pomaľované trojkolesové autorikše symbolom moderného života v indickom meste. Ulicami celej krajiny ich brázdi asi štvrť milióna, preto nečudo, že sa už stali aj veľkým problémom preplnených indických miest. Tuk-tuky, ako sa tu často nazývajú, enormne zaťažujú prostredie hlukom a emisiami.

Mesto Jabalpur v strednej Indii s takmer 1,6 milónom obyvateľov sa rozhodlo tento neudržateľný stav zmeniť. Zelenú dalo novej generácii tichých a bezemisných elektrických rikší. V spolupráci so spoločnosťou ABB sa pustilo do budovania siete nabíjacích staníc napájaných slnečnou energiou.

E-rikše nie sú v Indii novinkou, no doteraz najväčšou prekážkou pri ich masívnejšom zavádzaní bola slabá, či takmer žiadna sieť nabíjacích miest. Vodiči museli svoje rikše nabíjať doma počas noci napojením sa do elektrickej siete, čo je pomerne finančne nákladná záležitosť. Navyše aj táto energia pochádza predovšetkým z konvenčných zdrojov energie, akým je napríklad uhlie znečisťujúce životné prostredie.

Nová sieť v Jabalpure počíta s osadením 9 nabíjacích staníc napájaných slnečnou energiou, ktorú by využívalo zhruba 400 majiteľov elektrických rikší. Prvá stanica funguje už pol roka a ďalšie pribudnú budúci rok.

V súčasnosti je v prevádzke v meste Jabalpur okolo 5 000 motorových rikší, ktoré denne spaľujú viac ako 20 000 litrov paliva. To predstavuje 46 ton CO2, ktorých sa mesto potenciálne zbaví, ak prejde na elektrickú obdobu tohto tradičného dopravného prostriedku.

Pri vynásobení tohto čísla štvrť miliónom autorikší, ktoré momentálne jazdia po celej Indii, sa krajina môže zbaviť viac ako 2 miliónov emisií CO2 denne.

Zdroj: tlačová správa spoločnosti ABB

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?