Česká firma spustila výrobu revolučnej
lítiovej batérie, vyrábať sa bude aj v SR

Akú technológiu pre batérie vyvinul český priekopník spoločnosti HE3DA Ján Procházka?

Česká firma dnes spustila výrobu revolučnej lítiovej batérie založenej na nanotechnológiách. Batéria má byť efektívnejšia, dlhšie vydrží, bude lacnejšia, ľahšia a predovšetkým bezpečnejšia. Jej výroba je unikátna aj v tom, že ide o český patent Jana Procházku.

Malá výrobňa v pražských Letňanoch je pritom len začiatok. Procházkove batérie majú ambíciu zmeniť svet energetiky, uviedli internetový portál denníka E15 a agentúra AP.

Automatická linka bude v prevádzke niekoľko mesiacov, aby získala všetky potrebné certifikáty. Oznámila dnes firma HE3DA, ktorá batérie vyrába. A dodala, že je pripravená spustiť ďalšie linky v Čechách aj na Slovensku.

© Copyright TZB-info.czProcházka vyvíjal batériu s novou konštrukciou využívajúcou anorganické nanočastice od roku 2008. Veril, že jeho patent porazí doteraz vyrábané lítiové batérie. Na rozdiel od nich je robustnejšia, chladí sa sama elektrolytom a je odolná proti prehriatiu. Rast teploty ju nepoškodí.

To z nej robí ideálnu súčasť veľkých kontajnerových úložísk elektriny, ktoré by sa v budúcnosti mali zapájať do distribučných sústav, kde budú vyrovnávať premenlivú výrobu solárnych a veterných elektrární. Aj pri veľkom výkone nepotrebujú Procházkove batérie zvláštne chladenie, ani zložitú riadiacu elektroniku. Navyše by mali byť spoľahlivejšie.

„Na začiatku mierime na domáce solárne systémy. Naša batéria s výkonom päť kilowatthodín nepotrebuje špeciálnu riadiacu elektroniku. So solárnou elektrárňou funguje jednoducho. Prebytky automaticky ukladá,“ povedal Procházka.

© Copyright Topinfo s.r.o. Procházka vlastní v spoločnosti HE3DA necelých 25 %. HE3DA ovláda prostredníctvom ďalších svojich dvoch firiem podnikateľ Radomír Prus. Do vývoja a rozbehu prvej linky v Letňanoch vložil niekoľko miliónov eur.

„Ďalšia fáza bude stavba závodu v Horní Suché. Tam sa zameriame na veľkovýrobu nanočastíc a separátora, ktorý oddeľuje obe elektródy. V nich spočíva naše know-how,“ vysvetlil Prus. V Horní Suché by mala vyrásť aj továreň na batérie s výkonom päť kilowatthodín.

Ďalšie závody, ktoré by mali vychrliť ročne batérie s celkovou kapacitou jeden gigawatthodiny, majú podľa Prusa vyrásť v Španielsku, Nemecku či na Slovensku. Každá bude stať pol miliardy eur. Ich stavbu zabezpečia lokálni investori. HE3DA do nich vstúpi len ako podielnik. Do firiem vloží licenciu na technológiu výroby.

„Ale výroby nanočastíc a separátora sa nevzdáme. Tie budeme dodávať stále z Česka,“ dodal Prus.

Zdroj: (TASR); titulná fotografia: elektro.tzb-info.cz; fotografie v článku: elektro.tzb-info.cz; euro.cz; energ2.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?