Budúcnosť energetiky na Slovensku
je aj v rukách Európskej komisie

Čo pre nás pripravuje Európska komisia v najbližších rokoch?

Európska komisia (EK) sa snaží aj o lepšiu integráciu energetických trhov, čo je mimoriadne dôležité pre Slovensko, ktoré po dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) bude potrebovať značnú časť elektriny vyvážať.

Uviedol to pre TASR analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida v reakcii na tzv. zimný energetický balíček, ktorý EK odsúhlasila a predstavila 30. novembra.

„Tento krok by zároveň mal viesť k odklonu od zbytočne drahého protekcionizmu na národnej úrovni a návratu k stimulujúcim trhovým cenám energie,“ podčiarkol Badida.

Prechod k čistejšej energii bude mať podľa neho samozrejme dosah na banské regióny ako je Horná Nitra, ktorým by sa podľa bruselského návrhu malo pomôcť cez rôzne podporné a finančné programy.

Európska komisia

„Dôraz je kladený na zvýšenie energetickej efektívnosti, predovšetkým cez obnovu budov. Komisia tiež navrhuje opatrenia smerujúce k posilneniu koncového odberateľa energie, ale nezabúda ani na podporu obyvateľov spadajúcich do pásma energetickej chudoby,“ dodal Badida.

Návrhy EK podľa jej podpredsedu pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča reformujú súčasný model výroby a spotreby elektrickej energie, ukladajú opatrenia na zníženie spotreby energie, lepšiu integráciu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), akými sú slnečná a veterná energia, ale aj upravujú postupné odstraňovanie dotácií pre fosílne palivá.

Maroš ŠevčovičŠefčovič podčiarkol, že súčasťou energetického balíčka je aj návrh nového ekodizajnu, právny rámec pre bezpečnosť dodávok elektriny, stratégia prepojenej a automatizovanej mobility, ako aj aktivity na urýchlenie inovácií v oblasti čistej energie a na renováciu budov v Európe.

Informoval zároveň, že v Európe je vyše 75 % starých budov energeticky neefektívnych, z toho až 40 % energií ide na vykurovanie a chladenie, a pokiaľ by sa mal do roku 2030 zaistiť 30-% limit pre energetickú účinnosť, vzniká veľký priestor pre rekonštrukčné práce v prospech lokálnych staviteľov, väčšinou malých a stredných podnikateľov.

Vo videu si môžete pozrieť diskusné fórum Energetickej únie:

Zdroj: (TASR); titulná fotografia: euroskop.cz; fotografie v článku: euroskop.cz; stuba.sk

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?