7 významných míľnikov pre obnoviteľnú energiu v roku 2017

Obnoviteľná energia je čoraz viac dôležitejšia.

Nie je žiadny pekný spôsob ako to povedať. Počas toho, ako naša planéta prekonáva teplotné rekordy vďaka veľkým emisiám oxidu uhličitého a iných znečistení, tento svet čelí veľkej environmentálnej výzve.

Preto je veľmi dobré počuť, že nastávajú dramatické zmeny v obnoviteľnej energii. Tu je sedem významných udalostí, ktoré obnoviteľná energia zaznamenala minulý rok.

  1. Väčšina Zeme môže byť poháňaná obnoviteľnými energiami do roku 2050

Bude to síce neskôr ako bolo dohodnuté v Paríži, avšak nedávna analýza svetových obnoviteľných zdrojov predpovedala, že do polovice storočia, zhruba tri štvrtiny sveta môže byť poháňaná obnoviteľnými zdrojmi energie.

To je okolo 139 krajín na 100 % poháňaných vetrom, vodou a solárnou energiou iba za niečo málo 3 dekády, čo je slušný cieľ.

  1. Čínska provincia Qinghai je poháňaná obnoviteľnými zdrojmi celý týždeň

Čína získala zlú reputáciu kvôli znečistenému životnému prostrediu, za čo môže poďakovať masívnemu priemyselnému sektoru spolu s husto obývanými (a smogom znečistenými) mega mestami.

Avšak Čína je taktiež jedným z najväčších investorov v obnoviteľnej energii, ako je dokázané schopnosťou udržať svetlá pre 5 miliónov obyvateľov v provincii Qinghai na celý týždeň v júni iba vďaka obnoviteľnej energii.

  1. Solárna energia v Kalifornii

Donald Trump síce nemá v obľube obnoviteľné energie, to však neznamená, že šiesta najväčšia ekonomika ho musí nasledovať. Minulý rok v máji Kalifornia prekonala rekord, kedy jej najväčšia elektrická sieť získala 67,2 % svojej energie z obnoviteľných zdrojov. A pokiaľ k tomu prirátate vodnú energiu, celkovo to bolo 80 %.

  1. India sa začína obracať od uhlia

Ďalšia z najviac rastúcich ekonomík na svete, India, má taktiež veľké problémy so znečistením životného prostredia. Ako sa však trh s obnoviteľnými zdrojmi vyvíja, masívny národ ich využíva čoraz viac. Zatiaľ čo solárny sektor Indie rastie rýchlo, krajina taktiež začína rušiť obrovské sekcie svojho uhoľného priemyslu.

  1. Kostarika vytvorila elektrinu na 300 dní bez použitia fosílnych palív

Pre národ, ktorý tvorí 5 miliónov ľudí, ide o pôsobivý rekord. Stredoamerická krajina v novembri oznámila, že 100 % svojej elektriny poháňali obnoviteľné zdroje na 300 dní, čím sa prekonal predchádzajúci rok.

Iba minulý rok v januári prišli správy, že Kostarika fungovala iba na obnoviteľných zdrojoch celých 250 dní a závisela na 98 % na obnoviteľných zdrojoch počas roka.

  1. Nemecko premenilo starú uhoľnú baňu na batériu obnoviteľných zdrojov

Ako svet smeruje k obnoviteľným zdrojom, obrovské množstvo uhoľného priemyslu sa nemusí len tak opustiť. V tomto duchu Nemecko adoptovalo recyklovateľný mindset, kedy oznámilo plány pre premenu jednu zo starých uhoľných baní na severozápade krajiny na obrovskú batériovú stanicu na uskladnenie hydroelektrickej energie, z ktorej bude benefitovať okolo 400 000 domov.

  1. Čína vybudovala solárnu farmu v tvare veľkej pandy

Ak vybudujete 248-akrovú solárnu farmu, prečo to neurobiť v štýle. S touto myšlienkou Čína vytvorila v provincii Datong obrovskú solárnu farmu v tvare farmy, ktorá podľa tvorcov dokáže vyprodukovať 3,2 miliárd kilowatt hodín solárnej energie za 25 rokov.

To bolo iba niekoľko významných udalostí za minulý rok. Čo nás čaká tento rok? Dúfame, že tento trend bude pokračovať a hlavne, že sa celkový proces urýchli. Taktiež dúfame, že sa to pozitívne odrazí aj na Slovensku.

obnoviteľná energia

 

Zdroj fotografie: pexels.com

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: sciencealert.com

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 3
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?