Kapacita solárnych panelov predstihne atómovú energiu už nasledujúci rok

Solárna energia stále produkuje menej elektriny ako atómová, rastie však rapídne.

Experti tvrdia, že kapacita solárnych panelov predstihne atómovú kapacitu celosvetovo po prvýkrát v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Podľa výskumu GTM Research, celková kapacita atómovej energie je v súčasnosti na úrovni 391,5 gigawattov, avšak celková kapacita fotovoltaických článkov má dosiahnuť 390 gigawatov ku koncu tohto roka, pričom dopyt tento rok narastie o 8 %.

Hoci to bude významný moment pre obnoviteľnú energiu, atómová energia stále generuje oveľa viac elektriny ako solárna – takmer 2,5 milióna gigawatt-hodín ročne v porovnaní s 375 000 gigawatt-hodín solárnej energie.

Stále to však opäť bude rekordný rok pre prírastok solárnej kapacity. 81 gigawattov očakávaných tento rok je viac ako dvojnásobok množstva solárnej kapacity nainštalovanej v roku 2014. A je to o 32x viac ako kapacita solárnej energie pred jednou dekádou (v roku 2000 to bolo iba 150 megawattov).

Jedna štatistika hovoriaca sama za seba je, že do roku 2022 má byť svetová kapacita na úrovni 871 gigawattov. To je o 43 gigawattov viac, než sa očakáva od veternej energie. A je to dvojnásobok súčasnej atómovej kapacity.

Hoci solárna energia v súčasnosti zásobuje iba 1,8 % svetového dopytu po elektrine, Medzinárodná Energetická Agentúra predpovedá, že do roku 2050 to bude 16 %, čím sa stane najväčším zdrojom energie na svete.

V posledných 3 rokoch tempo rastu a zníženie nákladov pre solárnu energiu prekonali očakávané hodnoty. Medzitým, vysoké náklady, pomalá konštrukcia a konkurenčné obnoviteľné náhrady spôsobili oslabenie svetového atómového odvetvia.

Trend je jasný čoraz viac. Slnko za 1 hodinu dodá dostatočné množstvo energie pre Zem, ktoré poskytne ľuďom všetko, čo potrebujú na celý rok.

zdroj fotografie: unsplash.com

zdroj: greentechmedia.com, independent.co.uk,  zdroj titulnej fotografie: unsplash.com

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 4
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?