Nemecko nemá problém platiť vyššie poplatky za obnoviteľnú energiu

Nemci nemajú problém platiť za čistejšiu energiu z vlastného vačku.

Štúdia Renewable Energies Agency (ďalej AEE) zistila, že Nemci súhlasia s rozšírením používania obnoviteľnej energie aj napriek skutočnosti, že za dotácie pre využívanie obnoviteľných zdrojov musí každý občan platiť za svoju elektrinu najviac zo všetkých krajín Európy.

Podľa štúdie, 95 % Nemcov vidí rozšírenie využívania obnoviteľných zdrojov energie ako dôležité alebo mimoriadne dôležité. To je v porovnaní s minulým rokom nárast o 93 %.

Nemecko je momentálne v procese postupného vyradenia svojich atómových elektrární, nazývaného Energiewende. V prvom polroku 2017 sa v krajine vytvorilo 35 % všetkej elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako je veterná a vodná energia, slnečné žiarenie alebo biomasa. Tento podiel je zvyčajne vyšší počas víkendov, kedy priemyselný a kancelársky dopyt klesne. Jeden významný víkend predstavoval nedeľu 30. apríla, kedy 85 % všetkej elektriny pochádzalo z obnoviteľných zdrojov energie.

Úhrada nákladov na Energiewende sú vo veľkom možné vďaka nemeckým spotrebiteľom, ktorý platia na svojich účtoch za energiu príplatok okolo 20 eur. Nemecké domácnosti platia za elektrinu viac ako kdekoľvek inde v Európe, až na Dánsko, kde elektrina stojí 0,308 eur/kWh (Nemecko má 0,298 eur/kWh).

Hlavný dôvod pre podporu? Budúca bezpečnosť energie a boj voči klimatickým zmenám.

„Ľudia v Nemecku vedia, že rozšírenie obnoviteľnej energie musí pokračovať, aby sme mohli dodržať naše povinnosti voči ochrane klímy a budúcich generácii,“ tvrdí Nills Boenigk, zástupca generálneho riaditeľa AEE.

Čo sa týka príplatku, ktorý Nemci platia každý mesiac na podporu Energiewende, si 48 % opýtaných myslí, že suma je rozumná, 37 % si myslí, že je príliš vysoká a 8 % sú ochotní platiť viac. Okolo 2/3 opýtaných boli šťastní, keď videli vo svojom okolí inštalácie zariadení na výrobu obnoviteľných energií, pričom toto číslo vzrástlo u ľudí, ktorí mali osobnú skúsenosť s takýmto zariadením.

Avšak krížová výprava Berlínu voči klimatickým zmenám je podkopaná skutočnosťou, že krajina stále využíva čierne a hnedé uhlie na vyprodukovanie ¼ celkovej energie. Hnedé uhlie je najviac znečisťujúcim fosílnym palivom využívaným v súčasnej generácii, je však stále videný ako dôležitý zdroj zamestnanosti v bývalej komunistickej, východnej časti Nemecka.

zdroj: fortune.com, zdroj titulnej fotografie: fortune.com

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 2
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?