Saudská Arábia spravila veľký krok smerom k obnoviteľným energiám

Od ropy k čistej energii za niekolko miliárd dolárov.

Najväčší exportér ropy, Saudská Arábia, prechádza od fosílnych palív k obnoviteľným energiám.

Vláda krajiny plánuje investovať do konca tohto roka 7 miliárd dolárov (5,7 milión eur) do siedmich nových solárnych a veterných elektrárni. Cieľ je získať 10 % svojej energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2023, ako napísal New York Times.

Tento týždeň vláda uzatvorila obchod s ACWA Power, domácou energetickou spoločnosťou, ktorá vybuduje $300-miliónovú (245 miliónov eur) solárnu farmu v Sakaka, nachádzajúcu sa na severe krajiny, ktorá dodá elektrinu 40-tisícom domovom.

Turki al-Shehri, šéf programu obnoviteľných energií pre kráľovstvo tvrdí, že projekt získal ceny nízke ako 2 až 3 centy za kWh, čo je menej ako elektrina generovaná z fosílnych palív.

Všetci veľkí developeri sledujú Saudi,“ povedala Jenny Chases, analytička výskumnej marketingovej firmy Bloomberg New Finance, pre The Times.

Ale zatiaľ čo obnoviteľný program Saudskej Arábie tlačí na zníženie emisií krajiny, neovplyvní svetové emisie, pretože umožní krajine exportovať viac svojej ropy do iných krajín. Podľa The Times, v dôsledku zvýšenej potreby pre klimatizáciu počas horúcich letných dní v júni, elektrárne v Saudskej Arábie spálili priemerne 680 000 barelov ropy denne. Ak by sa toto množstvo ropy predalo v zahraničí, mohla vygenerovať extra 47 miliónov dolárov (38,39 miliónov eur) denne pre vládu.

Správa je zrejme jasná, ropný gigant ako Saudská Arábia jednoducho uznal, že obnoviteľné energie sú nevyhnutnosť, kvôli čomu sa pripravuje na budúcnosť. To však neznamená, že zo dňa na deň prestane predávať ropu. Jednoducho iba nechce staviť všetky svoje tromfy na jednu kartu.

Saudská Arábia

zdroj fotografie: pixabay.com


zdroj: e360.yale.edu, zdroj titulnej fotografie: Koláž: pixabay.com

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 2
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?