Priemyselné chladenie – prečo je vhodné?

Zabezpečiť vykurovanie priemyselných objektov, reštaurácií či hotelov nie je z ekonomického hľadiska jednoduché, podobne tak je to ale aj s ich chladením. Každý stupeň Celzia predstavuje zvýšené prevádzkové náklady, preto je logické, že firmy chcú pri efektívnom vykurovaní aj chladení ušetriť čo najviac.

Základom je v tomto prípade použitie adekvátnej techniky, ktorá sa pri svojom chode správa ekonomicky a výhodne. A presne takéto zariadenia nesú logo a názov firmy Schwank.

Firma Schwank sa radí k absolútnej svetovej špičke výrobcov a distribútorov tepelných čerpadiel, ktoré dokážu rovnako dobre vykurovať aj chladiť. Pracujú na báze vzduch/chladivo alebo vzduch/voda, pričom pohonnou látkou pre systém je zemný plyn poháňajúci plynový motor, ktorý zase poháňa kompresor. Toto priemyselné chladenie ako také je schopné využívať už zavedené potrubia, do ktorých čerpadlo vháňa prehriatu alebo chladnú vodu (podľa toho či sa vyžaduje vykurovanie alebo chladenie.

Priemyselné vykurovanie Schwank

Priemyselné vykurovanie Schwank

V čom spočíva efektivita plynových tepelných čerpadiel?

Plynové tepelné čerpadlá sa považuje za mimoriadne výkonný a efektívny zdroj tepla a chladu. Prečo? V prvom rade preto, že kompresor je tu poháňaný plynovým motorom a nie elektromotorom a ako je známe, cena zemného plynu je oveľa priaznivejšia ako cena elektrickej energie. Treba ale tiež spomenúť fakt, že najmä v prípade veľkých priemyselných napájacích rozvodov nevyžadujú tepelné plynové čerpadlá v zásade žiadne ďalšie investície, zatiaľ čo pre elektrické tepelné čerpadlá býva nutné upraviť elektrický výkon osadením väčších trafostaníc. A to je finančná záťaž, ktorej ťarchu si každá firma veľmi dobre premyslí.

Využitie chladiva R410A

Ďalším momentom, ktorý predstavuje pozitívny rozdiel v prospech plynových tepelných čerpadiel Schwank, je aj fakt, že tieto čerpadlá využívajú niekoľko zdrojov tepla. Dokážu pracovať s teplom z okolitého vzduchu rovnako ako z chladiaceho systému motora a spalín, čo len podčiarkuje ich energetickú efektivitu.

Keďže je ale reč primárne o chladení, rozhodne musíme spomenúť chladivo R410A, pretože práve využitie jeho vlastností predstavuje podstatu fungovanie systému. R410A cirkuluje v uzavretom systéme, pričom sa neustále vyparuje, zráža a produkuje teplo aj chlad. Neobsahuje freóny a dokáže absorbovať teplo z vody, vzduchu, zo zeme a tiež teplo, ktoré produkuje priemyselná činnosť, takže sa jedná zároveň o veľmi ekologickú záležitosť.

Priemyselné chladenie a vykurovanie porovnanie nákladov

Priemyselné chladenie a vykurovanie porovnanie nákladov

Kde všade sú čerpadlá použiteľné

Ak vás informácie o chladení pomocou tepelných čerpadiel zaujali, no neviete si celkom jasne predstaviť ich využiť práve možno vo vašej firme, ponúkame vám pomôcku v podobe príkladov typického použitia priemyselného chladenia v podnikateľských objektoch. Plynové tepelné čerpadlá sa veľmi často využívajú na chladenie priemyselných a podnikateľských budov v lete, pracujú tiež v laboratóriách či kanceláriách, pomáhajú pri udržiavaní požadovanej teploty v skladoch s potravinami, nebezpečnými látkami aj farmaceutickými výrobkami.

zdroj: schwank.sk

zdroj titulnej fotografie: thebluebook.com

Zdroj fotografie v článku: http://wmshvac.net

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?