Sektor obnoviteľných energií zamestnáva vyše 10 miliónov ľudí

Minulý rok bolo v tomto odvetví vytvorených viac než pol milióna pracovných pozícii, čím celkový počet ľudí zamestnaných v tomto sektore po prvýkrát presiahol viac než 10 miliónov ľudí.

Údaje od agentúry International Renewable Energy Agency (IRENA) dokazujú, že viac než 70 % pracovných pozícii pochádza zo 6 krajín: Číny, Brazílie, USA, Indie, Nemecka a Japonska, čo naznačuje, že sektor má v nasledujúcich rokoch veľký potenciál v raste.

Piaty ročník Renewable Energy and Jobs – Annual Review od IRENA ukázal, že sektor celkovo zamestnáva 10,3 milióna pracovníkov, pričom 60 % je pracovných pozícii v Ázii.

Hoci rastúci počet krajín čerpá sociálno-ekonomické prínosy obnoviteľných zdrojov energie, k väčšine výroby dochádza k relatívne malom množstve krajín a trhy sa neuveriteľné odlišujú vo veľkosti,“ tvrdí správa od IRENA.

Obnoviteľné zdroje sa stali pilierom nízkokarbónového ekonomického rastu pre vlády po celom svete. Ide o skutočnosť, ktorá odráža zvyšujúci sa počet pracovných príležitostí vytvorených v tomto sektore.

Údaje sa podpisujú na fakte, že v krajinách, kde existujú atraktívne politiky, sú hospodárske, sociálne a environmentálne prínosy obnoviteľnej energie najvýraznejšie. Tieto údaje podporujú analýzu, ktorá tvrdí, že dekarbonizácia svetového energetického systému môže viesť k nárastu svetovej ekonomiky a vytvoriť v sektore do roku 2050 vyše 28 miliónov pracovných pozícii,“ tvrdí Adnan Z. Amin, generálny riaditeľ IRENA.

Najväčším sektorom je odvetvie solárnej fotovoltaiky, kde sa počet pracovných pozícii zvýšil o takmer 9 % na 3-4 milióny, pričom 2/3 z nich sa nachádzajú v Číne. Top 5 krajín, ktoré taktiež zahŕňajú Japonsko, USA, Indiu a Bangladéš, zamestnávajú okolo 90 % celkového počtu zamestnancov solárnej fotovoltaiky.

Druhý najväčší sektor, odvetvie veternej energie, zamestnáva okolo 1/3 pracovníkov, t. j. 1,15 miliónov ľudí, pričom 84 % všetkých pracovných pozícii sú v Číne, Európe alebo Severnej Amerike. Odvetvie veternej energie ostáva vysoko koncentrovaným geograficky, kedy polovica z 10 krajín s najväčšou nainštalovanou kapacitou je v Európe. Toto je z časti kvôli tomu, že tu sektor tu začal, a z časti preto, lebo to bola prvá súčasť sveta, kde sa veterné farmy rozšírili od súše po more a pozdĺž pobrežia.

Severná Európa je ideálne umiestnená pre využívanie veterných fariem, nielen kvôli svojmu veternému počasiu, ale pretože Severné more je relatívne plytké a turbíny môžu byť umiestnené na úrovne hladiny mora. Ďalšie súčasti sveta majú silné vetry, sú však príliš hlboké pre umiestnenie fixných turbín. Avšak, ako sa technológia plávajúcich turbín rozširuje, trhy ako sú USA, Čína a Japonsko sa majú o pár rokov rozšíriť.

Zamestnanosť v biopalivách je na úrovni takmer 2 miliónov ľudí. Tento rok sa zvýšila o 12 % potom, čo sa výroba etanolu a biodieselu rozšírila vo väčšine veľkých výrobcoch. Brazília, USA, Európska Únia a juhovýchodné ázijské krajiny patrili k najväčším zamestnávateľom.

Tieto štatistiky sú dôležité, pretože dokážu byť vhodným argumentom pre postoj, že zrušenie elektrární využívajúce fosílne palivá v dôsledku Parížskej klimatickej dohody, bude nutne viesť k čistej strate pracovných miest.

„Poskytnutím politikom s takouto úrovňou detailu o zložení zamestnania sektoru obnoviteľných zdrojov a vyžadovaných zručností môžu krajiny urobiť informatívne rozhodnutia na rôznych národných cieľoch, či už ide o vzdelávanie a tréning, až po politiku v priemysle a reguláciu na pracovnom trhu.

„Takéto úvahy budú podporovať férové a spravodlivé presuny k systému založenom na obnoviteľných zdrojoch. Priebeh energetickej transformácie predstavuje jednu zo zlepšujúcich sa ekonomických príležitostí. Predstavuje taktiež rast sociálneho blahobytu, keďže krajiny realizujú podporné politiky a atraktívne regulačné rámce na podporu priemyselného rastu a udržateľného vytvárania pracovných miest,“ tvrdí Dr. Rabia Ferroukhi, vedúci oddelenia politiky a zástupca riaditeľa pre vedomosti, politiku a financie v IRENA.

prácazdroj fotografie: forbes.com


zdroj: forbes.com, zdroj titulnej fotografie: forbes.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?