Najvýkonnejší raketový motor Blue Origin úspešne dokončil prvý hot-fire test

Blue Origin úspešne otestoval svoj raketový motor BE-4. Motor bude poháňať raketu New Glenn, pričom má let naplánovaný na rok 2020.

Vznikla súťaživosť vo vesmírnych pretekov. Na jednej strane sú súkromne financované vesmírne, technologické spoločnosti a na druhej stoja tradičné národné spoločnosti. Posledná bitka videla 2 rozdielne ale veľmi výkonné motory v testovaní. Minulý týždeň NASA otestovala svoj RS-25 raketový motor E2063, ktorý sa má stať súčasťou nové vesmírneho launch systému rakety. A taktiež minulý týždeň Blue Origin dokončil historické testovanie svojho raketového motora Blue Engine 4 (BE-4).

Blue origin

zdroj fotografie: interestingengineering.com

BE-4, ktorý je poháňaný likvidným kyslíkom a likvidným metánovými pohonnými látkami získal prezývku najvýkonnejšieho americky vyrobený motor za posledné dekády. Blue Origin, súkromne financovaný aerovesmírny výrobca a prepravne služobná spoločnosť má veľké plány pre motor, ktorá sa použije na New Glenn rakete. Okrem toho by totiž mohol byť tento výkonný motor použitý ako prvý pre posilnenie vlajkovej lodi United Launch Alliance’s Vulcan.

Motor si prešiel svojim prvým hot-fire testom na testovacej základni v západnom Texase. Motor bol otestovaný na 50 % svojho výkonu po dobu 3 sekúnd. Tzv. modrý motor je plne vhodný pre opakované použitie a je najväčším motorom vyvinutým v USA kompletne zo súkromných financií. B4 je oveľa výkonnejší než hlavný motor vesmírnej lodi a SpaceX Rapotor motor. Akonáhle bude dokončený, B4 sa môže stať go-to motorom pre všetky hlavné motory bez ohľadu na to, či pôjde o verejné alebo súkromné rakety.

Blue Origin

Blue Origin založil zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, ktorý je odhodlaný umožniť vesmírne cestovanie dostupným pre ľudí. Motto spoločnosti je „Gradatim Ferociter“, čo po latinsky znamená „Krok za krokom, zúrivo“. Pod týmto mottom uplatňuje spoločnosť vzostupný prístup pre dosiahnutie svojho cieľa, s každým míľnikom fungujúcim ako odrazový mostík ďalej. Prvý míľnik predstavoval dokončenie rakety New Shepard. Ide o suborbitálnu raketu vytvorenú pre let na okraj vesmíru a návrat na zem. Prvý stupeň rakety bol prvou časťou, ktorá sa vrátila z vesmíru a úspešne dokončila vertikálne pristátie.

Blue origin

zdroj fotografie: interestingengineering.com

Ďalším krokom pre Blue Origin a dôvodom pre masívny BE-4 je vývoj novej rakety New Glenn. New Glenn je ťažká raketa vytvorená pre dodávanie nákladu a posádky pre nízku obežnú dráhu Zeme. Masívna raketa bude operovať v 2-3. stupňovom variante, pričom 7 výkonných BE-4 motorov bude poháňať prvý aj druhý stupeň letu. Blue Origin predpovedá, že New Glenn poletí po prvýkrát niekedy v roku 2020.

Avšak ešte pred letom New Glenn môže byť BE-4 použitý pre inú raketu. United Launch Alliance (ďalej ULA) vytvára novú raketu nazvanú Vulcan, ktorý môže spojiť sily s Blue Origin. ULA v minulosti využívala ruské motory na poháňanie svojich rakiet, avšak hľadá americkú alternatívu pre udržanie svojej reputácie s národnými bezpečnostnými agentúrami USA, ktoré využívajú ULA na nasadenie svojich satelitov.

ULA je pod tlakom pre riešenie svojho raketového problému, chce však pokračovať s dodržaním kontraktu pre nasadenie tajných bezpečnostných satelitov USA. Povráva sa, že vláda tlačí na ULA aby spolupracoval so skúsenejším výrobcom rakiet Aerojet. S toľkými hráčmi na trhu sa ťažko určí, kto bude konečným víťazom.

zdroj: interestingengineering.com, zdroj titulnej fotografie: interestingengineering.com

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 6
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?