Ako by mala prebiehať organizácia procesu kontroly vo výrobe

Kontrola kvality je dôležitou funkciou v riadení kvality každého podniku, na ktorú sa spolieha nielen vedenie firmy, ale aj nejeden zákazník alebo klient. O tieto veci sa vo výrobe stará manažment kvality, ktorý musí chápať kvalitu výrobkov ako súbor vlastností, určujúcich vhodnosť výrobkov na uspokojenie konkrétnych potrieb v súlade s účelom.

Potvrdením, ktoré deklaruje, že vaša firma takúto ponuku alebo služby má, je certifikát ISO 9001.

Každý produkt má predsa určité vlastnosti, ktoré charakterizujú jeho kvalitu. Tieto všeobecné kritériá posudzovania kvality sú stanovené v regulačných dokumentoch: technické predpisy, normy a  technické podmienky pre konkrétne typy výrobkov.

Pojem „kvalita“ sa teda spája s plnením očakávaní spotrebiteľov v súvislosti s konkrétnym výrobkom, čo znamená, že je dôležitou súčasťou konkurencieschopnosti výrobku s jeho zárukou.

Čo je kontrola kvality?

V norme ISO 9001 sa kontrola týka určenia súladu so špecifikovanými požiadavkami. Zhody ukazovateľov kvality produktu so stanovenými požiadavkami. Táto činnosť sa vykonáva s cieľom potvrdiť, že hotový výrobok spĺňa alebo nespĺňa požiadavky stanovené v regulačnej dokumentácii.

Kontrola kvality, bez ohľadu na použité metódy, spočíva predovšetkým v oddelení príslušných výrobkov od chybných. Kvalita výrobkov z dôvodu odmietnutia sa samozrejme nezlepší, ale spravidla účinný systém kontroly kvality vo väčšine prípadov prispieva k včasnej prevencii alebo znižovaniu porúch a chýb v práci s ich následnou korekciou s minimálnymi materiálnymi nákladmi a stratami. Preto sa v kontrolnom procese venuje osobitná pozornosť starostlivému monitorovaniu výrobných procesov.

Aký je cieľ?

Hlavným cieľom systému kontroly kvality je identifikovať fázy, v ktorých môžu vzniknúť problémy, a tým optimalizovať prácu personálu vykonávajúceho kontrolu kvality: venovať pozornosť tam, kde je to potrebné, a nevykonávať zbytočnú prácu tam, kde sa to nevyžaduje. Spoločnosť považuje kvalitu svojich výrobkov za jeden z najdôležitejších ukazovateľov svojej činnosti, preto je dbať na všetky dôležité veci, ktoré s nimi súvisia, naozaj nutné! A po splnení všetkých podmienok vám to bude garantovať aj označenie ISO 9001.

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?