Rýchlo a zbesilo: Dobrý tip, ako spustiť regeneráciu DPF filtra

Požiadavky na zníženie škodlivých emisií do ovzdušia sú z roka na rok prísnejšie a tomuto trendu sa musia prispôsobiť aj vozidlá na dieselový pohon. Zároveň to núti výrobcov automobilov uchýliť sa k zložitým a nákladným systémom dodatočnej úpravy výfukových plynov automobiloch bežiacich na naftu.

Problémy s nadmerným množstvom sadzí sa však dajú pri tomto type vozidiel veľmi rýchlo vyriešiť. Vedieť, ako spustiť regeneráciu DPF je v tomto smere základ.

Čo je DPF filter?

Už na základe názvu sa jeho hlavný účel stáva celkom zrozumiteľným – je to zachytenie najmenších častíc sadzí, ktoré sa tvoria pri neúplnom spaľovaní paliva. Proces akumulácie však nemôže trvať donekonečna. Filter tuhých znečisťujúcich látok sa musí vyčistiť, spáliť alebo, ako sa tento proces nazýva aj regenerovať. Pre úspešnú implementáciu spustenia regenerácie DPF filtra je nevyhnutná podmienka zvýšenej teploty výfukových plynov.

Podľa toho sa rozlišujú dva typy regenerácie: pasívne a aktívne. Pri pasívnej regenerácii sa zvýšená teplota výfukových plynov dosiahne v dôsledku dlhodobej prevádzky motora pri vyššom zaťažení, napríklad rýchlym pohybom (jazdou) po diaľnici.

Ako však ukazuje prax, nie všetci majú možnosť svoje vozidlo na tejto cestnej komunikácii pravidelne prevetrať a často naopak trávia väčšinu času v mestskom režime, v mestských dopravných zápchach. V takom prípade musí počítač iniciovať proces aktívneho čistenia filtra častíc.

Zvyčajne to vyzerá takto: voľnobeh mierne stúpa a počítač vydá príkaz na vstreknutie ďalšej časti paliva na koniec výfukového potrubia. Vďaka tomu výrazne stúpa teplota výfukových plynov a nahromadené sadze zhoria.

Môžete ho nechať aj vyčistiť

Tento spôsob je v podstate najúčinnejší zo všetkých. Znamená to úplnú demontáž filtra tuhých znečisťujúcich látok. V tejto súvislosti sa však zvyšujú náklady na čas a prácu. Takýto postup môžete zvládnuť sami bez toho, aby ste sa úplne uchýlili k pomoci servisnej stanice. Oveľa lepšie je nechať tento proces na odborníkov, ktorí sa vďaka dôkladnému repasu postarajú o zníženie vašich nákladov a takmer stopercentnú funkciu filtra.

Výber je na vás

Existuje niekoľko spôsobov, ako vyčistiť filter pevných častíc na dieselovom motore. V každom z nich sú určité vlastnosti, ktoré ovplyvnia výber konkrétnej metódy. Pre niekoho je vhodnejšie dať auto do servisu, niekto si chce vyčistiť filter pevných častíc na vlastnú päsť a iný sa spoľahne na rýchlu jazdu. V každom prípade, ak nechcete poškodiť svoje auto, musíte dodržiavať jedno dôležité pravidlo. Vždy používajte iba kvalitné, testované, certifikované výrobky!

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 2
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?