Nahradia univerzálne roboty naše smartfóny?

Jedného dňa možno všetci budeme používať robotov namiesto smartfónov.

Ako živý droidi nám budú radiť vo viacerých záležitostiach, ako je pomoc s nákupom alebo príprava kávy spôsobom, akým ju máte radi.

 

Toto je predpoveď od top myslí z oblasti robotiky a umelej inteligencie, ktorí sa minulý týždeň stretli v Pebble Beach, Kalifornii, kde debatovali na konferencii G-Summit o budúcnosti tohto odvetvia. Skupina vedcov a výskumníkov oslavovala najnovšie pokroky vo sfére robotiky, hoci zároveň uznali súčasné obmedzenia technológie.

Množstvo ľudí chce vlastniť C-3PO – inteligentného a dostupného droida, známeho z Hviezdnych Vojen. Ak ho však očakávate v najbližšej dobe, ostanete sklamaný. Sú tu však iné kúsky, ktoré stoja za to. Jedným z nich je Pepper, 1,2 metrov vysoký robot, ktorý je tvarovaný ako človek.

Pepper dokáže niekoľko šikovných vecí, ako spoznať rôzne tváre ľudí a zdraviť zákazníkov v Pizza Hut, avšak nemôže sa túlať po susedstve sám. Podobne, mechanické stvorenia vytvorené v Boston Dynamics dokážu liezť po schodoch a túlať sa po snehu, avšak nedokážu viesť diskusiu o zmysle života. A skladovacie roboty od Amazon Robotics dokážu kĺzať po skladisku, pričom sú veľmi efektívne, avšak iné triky nepoznajú.

Amazon

zdroj fotografie: seattletimes.com

Robo-evolúcia 

Takže, prečo si vedci myslia, že nakoniec sa C-3PO dočkáme?

Odpoveď je vo vašich rukách, alebo presnejšie, vo smartfóne, ktorý držíte vo svojich rukách.

Smartfón je totiž kombinácia viacerých technológii, ktoré sa vyvinuli oddelene a podľa vlastnej časovej osi. Eventuálne všetky technológie dospeli do sofistikovanej fázy a bolo ich možné spojiť dokopy. A takto vznikol prvý smartfón.

Robot nie je ničím odlišný. V podstate je to stelesnenie viacerých komplexných technológii, ako je mimo iného rozpoznávanie hlasu, vizuálny computing alebo mechanické inžinierstvo. Keď každá jedná súčasť dostatočne vyspeje, môžu sa skombinovať do univerzálneho robota príbuzného C-3PO, tvrdí Dmitry Grishin, spoluzakladateľ ruskej internetovej spoločnosti Mail.Ru a výkonný riaditeľ Grishin Robotics.

Grishin síce nepovedal, v ktorej fáze sa nachádzame, ak to však odvodíme zo smartfónu, dostaneme hrubú predstavu, ako tento proces trval:

  1. prvý rádiový vysielač bol vytvorený v roku 1887,
  2. prvá komerčná fotografická kamera bola vyrobená v roku 1839,
  3. prvý katódová trubica, predchodca súčasného digitálneho displeja, bola vyrobená v roku 1897,
  4. prvý integrovaný obvod vznikol v roku 1949.

Samozrejme, smartfón je vyrobený z oveľa viac častí. Ak sa však na to pozrieme, zrodenie iPhonu trvalo viac než 100 rokov od vynájdenia prvej kľúčovej technológie potrebnej k jeho vytvoreniu v roku 2007.

Znamená to, že sme stále 100 rokov od robotov z sci-fi filmov? Nie tak celkom. Vývoj technológie akceleruje v exponenciálnej miere a naberá na spáde s každou novou inováciou.

Dobrou správou je, že váš komplexný, super-inteligentný C-3PO prichádza. Svoj smartfón však ešte nemusíte zahadzovať.

zdroj fotografie: businessinsider.com

zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: businessinsider.com

 

 

 

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?