Výnimočný koncert svetoznámych hviezd pod taktovkou robota

Už dnes bude dirigenta na koncerte robiť robot:

Koncert sa uskutoční 12.9.2017 o 21:00 hod v Teatro Verdi v Pise, na Prvom medzinárodnom festivale robotiky. Pod taktovkou robota Yumi vystúpi taliansky tenorista Andrea Bocelli, sopranistka Maria Luigia Borsi a Lucca Philharmonic Orchestra.

Na Prvom medzinárodnom festivale robotiky sa uskutoční po prvý raz v mladej historií robotiky aj výnimočný koncert. Za dirigentským pultom bude debutovať robot. Dnes večer (12.9.) v Teatro Verdi v talianskej Pise vystúpi pod taktovkou robota Yumi taliansky tenorista Andrea Bocelli, Sopranistka Maria Luigia Borsi a Lucca Philharmonic Orchester.

Na programe bude ária “La Donna è Mobile” z Verdiho opery Rigoletto. ária “O mio babbino caro” pre soprán z opery “Gianni Schicchi” od G. Pucciniho a úryvok z opery Cavalleria Rusticana od P. Mascagniho.

„YuMiho sofistikovaná technológia ma nadchla a odhalila mnoho ciest realizácie umenia a hudby prostredníctvom robota“, hovorí  dirigent Andrea Colombini, pod vedením ktorého YuMi študoval. Práca na zvládnutí nuáns dirigovania ľudského orchestra s YuMim bola pre neho jednou z najuspokojujúcejších, aj keď náročných, úloh  jeho profesionálnej kariéry. Pripraviť robota YuMi z ABB – prvého skutočne spolupracujúceho obojručného robota, na jeho dirigentský debut bola pre neho výzvou. „Nastavenie interakcie medzi lakťom, predlaktím a zápästím robota, využívanie jeho všestrannosti pri opakovaných a náročných pokusoch o rozbitie ťažkých a ľahkých dôb bolo veľmi úspešné.“, vraví.

„Výkon robota sa rodil v dvoch krokoch. V prvom, sa moje pohyby zachytili procesom nazvaným “vedenie prostredníctvom programovania”. Ramená robota nasledovali moje pohyby, pričom sa dôraz kládol na detaily. Tieto pohyby sa potom nahrali. V druhom kroku sme pohyby zdokonalili v prostredí softvéru RobotStudio ABB, kde sme sa uistili, že pohyby sú synchrónne s hudbou. Vyžadovalo si to samozrejme technické znalosti ABB, ale vedenie cez programovanie mi dovolilo sústrediť sa na to, čo robím najlepšie – privádzať hudbu do života. Ja úžasné, že by sa to dalo dosiahnuť tak hladko.“, podčiarkuje so zadosťučinením dirigent.

„Musím povedať, že finálny výsledok je ohromujúci. Ani som si nemyslel, že gestá dirigenta sa dajú reprodukovať až do najmenších detailov. Ale stalo sa to: YuMi dosahuje vysokú úroveň plynulosti gest, s úžasnou jemnosťou dotyku a výrazným nuansovaním. Je to neuveriteľný krok vpred, vzhľadom na rigídnosť gest predchádzajúcich robotov.  Samozrejme, YuMi je dobrý pokiaľ ide o technickú stránku, ale nie je obdarený ľudskou senzitivitou.

Robot používa svoje ramená, ale duša a duch prichádza vždy od človeka. Viem si tak predstaviť, že by robot mohol slúžiť ako výpomoc, napríklad v prípade absencie dirigenta vykonať prvú skúšku. Prv než dirigent začne robiť úpravy, ktoré vedú k materiálnej a umeleckej interpretácii hudobného diela.“, uzatvára Colombini.

Viac môžete vidieť a počuť tu: “A night at the opera” blog

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti ABB

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: