Innovation Day 2017 - zhrnutie podujatia

Čo sme videli a zažili na tomto inovatívnom podujatí?

Podujatie plné inovácií, zážitkov, emócií a kontaktov. Tak v 4 slovách môžeme vyjadriť naše pocity z tohto neobyčajného podujatia Slovensko-Nemeckej obchodnej a priemyselnej komory zameraného na nadviazanie užšej kooperácie medzi Slovenskom a Nemeckom. Ústrednými témami podujatia boli startupy a networking.

Podujatie sa konalo v tematicky súvisiacom Vodárenskom múzeu, ktoré dodalo celému eventu punc inovácií a technologického pokroku spoločnosti. Priestor bol vhodne vizuálne rozdelený na prezentačnú časť, časť s občerstvením a zadnú miestnosť so stánkami. Množstvo menších „rest area“ stolíkov umožňovalo zúčastneným nadväzovať aktívny networking prakticky počas celého podujatia.

Podujatie bolo rozdelené na 3 hlavné tematické bloky. Úvodný a hlavný blok prezentoval inovácie v priemysle a vo výrobe. Prezentovali etablované spoločnosti aj startupy. Záverečný matchmaking vytváral priestor až pre 12 možných 15-minútových stretnutí medzi zástupcami rôznych spoločností.

V stručnosti by sme si predstavili jednotlivé prezentácie, ktoré vzhľadom na krátke časové bloky, boli naozaj výstižné. Z nášho pohľadu to naozaj stálo za to.

Po oficiálnom otvorení podujatia prezentoval ako prvý úspešný startup NavVis v zastúpení pánom Vlad Tiberiu Craciunescu; M. Eng, vo funkcii Business Development Manager. Predstavil technológiu digitálneho mapovania interiéru, prednostne výrobných priestorov a kancelárií. Virtuálny 3D model interiéru je možné zozdieľať v rámci siete a používať pre plánovanie alebo navigáciu.

Pozrite si video prezentujúce túto unikátnu technológiu:

Druhá prezentácia pána Dr. Andreasa Kocha bližšie vysvetľovala ochranu a vymožiteľnosť práv pri duševnom vlastníctve. V súčasnosti sú zmeny tak rýchle, že je náročné chrániť svoje intelektuálne vlastníctvo, ktoré je čoraz rozšírenejšie.

V prvom bloku prezentoval pán Ing. Juraj Mikula v zastúpení známej slovenskej etablovanej spoločnosti Anasoft. Prezentoval riešenia, ktoré táto spoločnosť poskytla v rámci Priemyslu 4.0 a logistike. V prípadovej štúdií inteligentnej továrne LUNYS, viedli tieto riešenia až k 50% úspore nákladov.

Nasledujúce video prezentuje riešenia EMANS pre optimalizáciu výroby:

Ďalší prednášajúci bol pán Jürgen Knie, zastupujúci spoločnosť MANZ Slovakia. Dozvedeli sme sa o technologických riešeniach pre výrobné firmy, ktoré znižujú ich energetickú závislosť.

V tomto videu sa dozviete viac o produkcií tenkých solárnych panelov, ktoré sú inštalované priamo do výrobných podnikov, prípadne kancelárskych budov alebo rodinných domov:

Spoločnosť Scheidt&Bachmann nás zaujala hlavne faktom, že počas jej pôsobenia zaregistrovala už vyše 1050 patentov. Ich prístup k inováciám je naozaj obdivuhodný. V súčasnosti sa zaoberá primárne identifikáciou ľudí v hromadnej doprave prostredníctvom sofistikovaných inteligentných riešení.

Slovenská spoločnosť TESLA LABS predstavila ich veľké ambície so zameraním na riešenia v oblasti spektrometrii a bezpečnosti, inteligentnom doručovaní, projektoch inteligentných miest a energetike.

Prvý blok podujatia Innovation Day 2017 úspešne ukončil Artur Bobovnický, zastupujúci spoločnosť Slovak Innovation and Energy Agency (SEIA). Zdôraznil rastúcu kúpnu silu generácie Z, na ktorú je potrebné sa zamerať už teraz. Predstavil nadchádzajúce workshopy na stredných školách po Slovensku.

Nasledoval 30 minútový coffee break a s tým spojená možnosť networkingu a návštevy prezentujúcich stánkov. Väčšina zúčastnených využívala možnosť diskutovať a hľadať nové kontakty naozaj na maximum. Ani naša redakcia v tomto „trende“ nezaostávala. Našli sme potenciálnych partnerov pre ďalší biznis a obojstranný prínos. Preto si objektívne myslíme, že pridaná hodnota podujatia vysoko prevýšila registračný poplatok.

Po tejto prestávke pokračovali prezentácie globálnych hráčov na Slovenskom trhu počnúc spoločnosťou BASF. Tento koncern pôsobí už od roku 1865 a jeho zameranie je primárne chemického a farmaceutického charakteru. Prezentácia bola zameraná na R&D a množstvo patentov, ktoré si môžete v chronologickom usporiadaní pozrieť na nasledovnom obrázku:

Ďalší priestor na pódiu využil Rastislav Nemec ako zástupca spoločnosti PwC Slovakia, najväčšej poradenskej spoločnosti na Slovensku. Prezentácia bola dedikovaná kľúčovým faktorom každej spoločnosti a jej trvalej udržateľnosti na konkurenčnom trhu.

Ako predposledný prednášajúci v tomto bloku bol Matej Ďuriš, zástupca Slovak Telekom. Predstavil know-how, ktoré umožnilo tejto telekomunikačnej spoločnosti stať sa jednotou na trhu. Načrtol ďalšiu víziu a smerovanie tohto technologického giganta, ako aj aktuálne projekty vysoko inovatívneho charakteru.

V neposlednom rade, ale posledný prednášajúci tejto sekcie bol Matej Bašista, project leader v spoločnosti Volkswagen Slovakia. Na pódium nastúpil s technologickou inováciou – rukavicami pre operátorov výroby na skenovanie kódov na jednotlivých sekciách výroby. Tento produkt vznikol v kooperácii s nemeckým startupom Proglove.


Po ukončení hlavnej prezentačnej časti, bola vyhlásená súťaž o najlepší prezentovaný startup. Hlasovaním mohlo rozhodnúť publikum prostredníctvom známej slovenskej aplikácie Sli.do (slovenský startup, ktorý využíva sa na podujatiach – internetovým pripojením na kanál podujatia je možné vykonávať hlasovanie a klásť otázky v reálnom čase).

Do súťaže sa zapojilo 5 slovenských startupov:

Neuron Software
• Photoneo
• Pygmalios
• Ridelo
• Sensoneo

Po napínavom hlasovaní vyhral mladý tím inovátorov Ridelo. Jedná sa o doplnkové zariadenie na bicykel, ktoré umožňuje dobíjanie Vašich zariadení počas jazdy. Výherca Filip Tomáška a jeho tím, získali finančnú odmenu 2000 eur.


Po chutnej obednej prestávke (ako inak opätovnej spojenej s aktívnym networkingom) sme pokračovali v pravdepodobne najočakávanejšej časti podujatia – matchmakingu. Počas tohto bloku sa zrealizovalo 132 individuálnych stretnutí zástupcov firiem, za účelom nadväzovania obchodných vzťahov. Tento blok trval 180 minút (po 15 minútových stretnutiach).

Po náročných jednaniach nasledoval oddychový banket pri víne a teplom občerstvení. Ďalšie možnosti pre tých, ktorí ešte nestihli nájsť nových obchodných partnerov.

Organizátor podujatia zabezpečil odvoz na vlastné náklady v spolupráci s prepravnou spoločnosťou CARSEN. My sme sa odviezli v luxusnom Mercedese Viano.

Podujatie Innovation Day 2017 bolo zamerané na vzájomnú kooperáciu medzi Slovenskom a Nemeckom. Tento cieľ bol viac než dosiahnutý. Veríme, že ďalší ročník prinesie nemenej prekvapení a nových obchodných partnerstiev.

Zdroj: Správu vytvorila redakcia Prepriemysel.
Fotografie poskytla Slovensko-Nemecká obchodná a priemyselná komora.

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?