Záujem Slovákov pracovať v Rakúsku klesol –
vyhľadávač však ukazuje oveľa viac

Výsledky vyhľadávania práce na internete za uplynulých dvanásť mesiacov dokazujú, že hoci je pre Slovákov práca u našich rakúskych susedov stále zaujímavá, v Košiciach by ich chcelo pracovať dvakrát viac.

Ak Rakúsko, tak opatrovanie bez jazyka

Počas posledných rokov bol pre našincov najobľúbenejším pracovným trhom ten rakúsky. Lákal ich väčší zárobok, lepšie pracovné podmienky a vyšší dôchodok. Dnes sa karta obracia – podľa analýzy kľúčových slov, ktorú si dala vypracovať personálna agentúra Balanced HR, až takmer 50-tisíckrát mesačne sa vyhľadáva práca v Košiciach a o približne 5000 vyhľadávaní menej má Bratislava. Za nimi nasleduje Nitra, Žilina, Prešov a až po týchto mestách Rakúsko. Čo sa však nemení, je, že najväčší záujem je o prácu opatrovateľky, avšak bez znalosti jazyka. V rámci miest výkonu práce vyhrávajú sklady, čokoládovne a farmy. „V našej databáze voľných uchádzačov sa o zamestnanie v Rakúsku zaujíma iba približne 20% avšak z toho takmer všetci ovládajú nemecký jazyk“, hovorí z recruiterskej praxe Martin Straka, Managing Partner z Balanced HR.

Najvyhľadávanejšia pozícia je vodič

Ak hľadáte prácu vodiča, nie ste jediný, ďalších takmer 20-tisíckrát sa o ňu zaujímal aj niekto iný. Najčastejšie išlo o vodiča kamiónu, autobusu alebo dodávky. Napríklad v Prešove je však najvyšší dopyt po práci upratovačky alebo učiteľky, čo je zároveň tretie najvyhľadávanejšie povolanie na celom Slovensku. Zaujímavosťou je, že ak niekto hľadá zamestnanie „učiteľ“ na internete, spolu s týmto pojmom ho často zaujíma aj mzda a platové triedy učiteľov. Striebornú medailu má opatrovanie, pričom stúpa záujem o starostlivosť o deti, nie seniorov a to s nástupom ihneď. Čo možno prekvapí, je záujem o prácu kuriéra, zvárača a miesto v súkromnej bezpečnostnej službe, ktoré uzatvára desiatku najvyhľadávanejších pracovných pozícii na Slovensku. „Nás zaujal hlavne dopyt po práci manažéra, o ktorom hovorí 5-tisíckrát vyhľadávaní mesačne. Vzhľadom na aktuálny nedostatok technicky kvalifikovanej pracovnej sily to nie je dobré znamenie, uvádza Martin Straka, Managing Partner v personálnej agentúre Balanced HR.

Nepohrdneme ani prácou na doma

Práca z domu je veľmi obľúbená hlavne u žien počas materskej dovolenky. Mesačne sa vyhľadá takmer 20-tisíckrát, pričom najčastejšie ide o prepisovanie textov, lepenie obálok a ručné práce. Ďalším,  veľmi obľúbeným fenoménom je práca s ubytovaním, o ktorú je najvyšší záujem v našom hlavnom meste, v Prahe, ale aj na Morave a dopytujú sa po nej prevažne páry a ženy. „Pojem „práca“ zadávajú Slováci na Google.sk až 360-tisíc krát mesačne, čo svedčí ako pri hľadaní práce postupujú. V prvok kroku hľadajú všeobecne cez internet, v ďalšom navštívia webovú stránku personálnej agentúry alebo sprostredkovateľa a následne reagujú na pozíciu, ktorá ich zaujíma“, dopĺňa Martin Straka, Managing Partner v personálnej agentúre Balanced HR.

Zdroj: Balanced HR s.r.o.

Zdroj ilustrácií: pexels.com, pixabay.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?