Ako Brexit zasiahne automobilový priemysel?

Potom, ako v piatok Briti dali odchodu z Európskej únie zelenú, sa výrobcovia áut domáhajú ekonomickej stability a voľného obchodu so zvyškom Európy.

Spoločnosť motorových konštruktérov a predajcov ako hlavný orgán v britskom automobilovom odvetví je toho názoru, že 52%- 48 % hlasujúcich, ktorí súhlasili s tým, aby Spojené kráľovstvo vystúpilo z Únie, nemôže predstavovať hrozbu pre národný automobilový priemysel.

Britská automobilová výroba predstavuje viac ako 69,5 miliardy libier (83,5 miliárd eur) obratu na trhu a 15,5 miliardy libier (18,5 miliardy eur) pridanej hodnoty. Toto odvetvie zamestnáva zhruba 160-tisíc ľudí len vo výrobe a ďalších 799-tisíc vo vedľajších odvetviach, čo činí 11,8 % celkového vývozu všetkého tovaru v krajine, nehovoriac o preinvestovaní 2,4 miliardy libier (2,9 miliardy eur) do výskumu.

Viac ako 30 konštruktérov, za ktorými stojí približne 2500 dodávateľov súčiastok a skúsených inžinierov, je schopných zostrojiť vyše 70 modelov áut.

Ako povedal generálny riaditeľ Spoločnosti motorových konštruktérov a predajcov Mike Hawes, Briti si v referende zvolili novú cestu, ktorá sa rozchádza s cestami Európskej únie a teraz je na vláde, aby udržala ekonomickú stabilitu a zabezpečila také podmienky s Úniou, ktoré by zachovali záujmy Spojeného kráľovstva na poli automobilového priemyslu.

Dôležité tiež je zabezpečiť zóny voľného pohybu tovaru nielen na európsky, ale aj ostatné svetové trhy, možnosť zamestnať talentovaných ľudí z Únie i zo sveta a dosiahnuť tak, že Británia sa stane konkurencieschopnou, čo sa týka investovania do automobilizmu.

Prepravná asociácia vidí za vystúpením Británie z európskej dvadsaťosmičky riziká nových výdavkov, obmedzení a byrokracie, ktoré budú uvalené na prepravu tovaru smerom z i do ostatnej Európy.

Ako vo svojom vyjadrení uviedol riaditeľ Prepravnej spoločnosti David Wells, Európa aj naďalej zostane najväčším odbytišťom Spojeného kráľovstva, rovnako ako i jeho najväčším dodávateľom z hľadiska dovozu.

Británia si teda nemôže dovoliť žiadne nové prekážky, ktoré by prišli zo strany úradníkov a marili by tak vývozu i dovozu tovaru.

Ako podotkol David Wells, Briti sa možno ocitli mimo Európy, ale nie sú mimo centra obchodu. Prepravná spoločnosť bude viesť kampaň v mene všetkých vývozcov a dovozcov tak, aby situácia na trhu ostala plynulá, a aby nedošlo k zvýšeniu nákladov na prepravu.

Zdroj: industryweek.com

[simppleboxshortcode]

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?