Rýchlonabíjačky pre elektromobily od ABB na parkoviskách sieti Lidl

Trh s elektromobilmi stále rastie. V roku 2016 sa predalo o 40 % viac elektromobilov ako v roku 2015:

Spoločnosť ABB dodala pre reťazec Lidl na Slovensku tri rýchlonabíjacie stanice pre elektromobily. Súčasťou rýchlonabíjačiek Terra 53 CJG je tiež špeciálna aplikácia ABB, ktorá využíva možnosť digitálnej ponuky ABB Ability™. Tá umožňuje monitorovanie a riadenie nabíjacej siete na báze jednosmerného prúdu.

Táto nabíjacia stanica sa inštaluje pri predajniach Lidl po celej Európe: viac ako 100 nabíjacích staníc je už v prevádzke vo Švédsku, Nemecku, Holandsku, Belgicku, Veľkej Británii, Poľsku, Francúzsku, Švajčiarsku, Španielsku, Maďarsku a Českej republike.

Trh s elektromobilmi stále rastie, pričom v roku 2016 sa predalo o 40 % viac elektromobilov ako v roku 2015. Tento trend by mal i v nasledujúcich rokoch pokračovať, vrátane nárastu počtu zákazníkov, ktorí svojím elektromobilom budú jazdiť na nákupy.

„Lidl ide správnym smerom, ktorým sa skôr či neskôr bude inšpirovať celý maloobchodný trh. Nabíjanie vozidiel pri veľkých predajniach, nákupných centrách a kanceláriách bude stále obľúbenejšie. Elektromobil sa tak nabije behom nakupovania alebo schôdzky. Je však nutné zvýšiť výkon stanice, aby sa doba nabíjania čo najviac skrátila a prispôsobila potrebám zákazníkov,“ vysvetľuje Marcel van der Hoek, generálny riaditeľ ABB na Slovensku.

„Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je jednou z našich priorít. Popri rôznych CSR projektoch sa o to snažíme aj pri našej každodennej činnosti. V našich nových predajniach inštalujeme tepelné čerpadlá využívajúce energiu z okolitého prostredia, namiesto syntetických využívame prírodné chladivá a už niekoľko rokov sa nám darí aktívne znižovať spotrebu elektrickej energie – v našich objektoch sa pritom spoliehame výlučne na energiu z obnoviteľných zdrojov. V rámci tejto filozofie je prirodzené, že podporujeme elektromobilitu,“ uviedol Ľubomír Petrík, konateľ spoločnosti Lidl Slovenská republika zodpovedný za centrálne služby.

Viac ako 5 000 nabíjacích staníc ABB vo svete

Nabíjacie stanice ABB spĺňajú tri medzinárodné normy pre nabíjanie – normu pre nabíjanie jednosmerným prúdom CHAdeMo, ktorá je rýchlonabíjacou normou pre vozidlá Kia Soul EV, Citroën, Mitsubishi EV, Peugeot a Nissan; normu Combined Charging Solution (CCS), ktorá je rýchlonabíjacou normou pre vozidlá Audi, BMW, Mercedes-Benz, Daimler, Ford, Fiat Chrysler, General Motors, Porsche, Volkswagen, Volvo a teraz tiež nový Model 3 Tesla; a normu pre nabíjanie striedavým prúdom (Type 2 Standard). Tieto stanice sú preto vhodné pre všetky typy elektromobilov dostupné na trhu. ABB je popredná spoločnosť v oblasti tejto technológie a dodáva až 65 % rýchlonabíjacích staníc v Európe. Spoločnosť doteraz celosvetovo predala viac ako 5000 nabíjacích staníc na jednosmerný prúd.

Nabiť auto sa dá už za polhodinu

V súčasnosti sa na nabíjanie elektromobilov používajú dve technológie – nabíjanie striedavým prúdom alebo jednosmerným prúdom. Striedavý prúd umožňuje nabíjať vozidlá podľa výkonu nabíjačky zabudovanej vo vozidle. Preto autá s nabíjačkou 3,6 kW vyžadujú nabíjanie po dobu 8 až 10 hodín, vozidlá s nabíjačkou 7,2 kW 5 až 6 hodín a vozidlá s nabíjačkou max. 22 kW približne hodinu.

Nabíjanie jednosmerným prúdom je novšou technológiou, ktorá je dostupná pre takmer všetky elektromobily a umožňuje nabitie batérie z 0 na 80 % už za polhodinu. Kvôli technologickým obmedzeniam a sklonu k prehrievaniu prebieha posledná fáza nabíjania pri nižšom výkone.

Elektromobilita na cloude a ABB Ability

Dôležitou súčasťou partnerstva so spoločnosťou Lidl je aplikácia „Drive Care“ a „Charger Care” predstavujúce balíčky systémov komunikácie a riadenia nabíjacích staníc. Tieto aplikácie dávajú spoločnosti Lidl možnosť neustále monitorovať parametre svojich nabíjacích staníc, vrátane spotreby energie pre každú z nich či výpočtu štatistiky za určité obdobie.

„Naše stanice sú štandardne pripojené k platforme fungujúcej na princípe cloudu. Tá nám umožňuje monitorovať zariadenia v reálnom čase a vykonávať vzdialenú diagnostiku. Môžeme tiež plánovať riadnu údržbu za účelom eliminácie potenciálnych porúch a čo najrýchlejšieho zavedenia plánovaných opatrení. To významne urýchľuje celý proces údržby a servisu. V kombinácii s integrovanou aplikáciou prediktívnej údržby na platforme Microsoft Azure dokáže systém zareagovať skôr, ako sa prípadná porucha prejaví na kvalite služby. Spoľahlivosť prevádzky staníc je pre e-mobilitu absolútne kľúčová,“ dodáva Frank Mühlon, riaditeľ EV Charging Infrastructure ABB Group.

Všetky procesy zhromažďovania a spracovávania dát zo staníc sú súčasťou ABB Ability™, ktorá zahŕňa viac ako 180 digitálnych riešení a služieb. Vďaka odborným znalostiam a možnosti pripojenia k internetu a tiež vďaka najnovším digitálnym technológiám môže toto riešenie významne zlepšiť prevádzkovú efektivitu a produktivitu zákazníkov spoločnosti ABB v mnohých oblastiach.

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti ABB

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?