Pokrok vo vývoji robotov za rok 2016

V čom bol rok 2016 prelomový pre vývoj robotov?

Priniesli sme Vám krátky prehľad noviniek v robotike za rok 2016, vrátane videí k jednotlivým robotom.

1. Výzvou, s ktorou sa vedci a vývojoví inžinieri potýkali v posledných rokoch bolo navrhnúť zariadenie kompletne z mäkkých častí. Doteraz vždy bolo potrebné vytvoriť minimálne pevné výstuže a podporné prvky. Tento rok sa však podarilo urobiť prielom a vyvinúť robota – chobotnicu, ktorá sa dokáže sama poháňať zásobou peroxidu vodíka. Tým dokáže ovládať aj svoje chápadlá. Teraz vedci pracujú na pridávaní senzorov, ktorými bude schopná pohybovať sa v reálnom prostredí a realizovať základné úlohy.

 

2. Roboti sú čoraz viac nápomocní aj v medicíne a konkrétne pri operáciách. Tento rok prebehla aj prvá operácia ovládaná robotom. Robot zašíval črevá prasaťa, pričom výsledok bol ešte lepší v porovnaní s ľudskou prácou.

 

3. Nový typ robota nazvaný „Salto“ bol vyvinutý tak, aby dokázal rýchlo prekonávať ťažké terény. Aj pri jeho malých rozmeroch, dokáže preskočiť vzdialenosť až 1 meter. Dokáže sa odraziť od steny ako skúsený parkourista. Vedci uvažujú, že by ho mohli nasadiť pri vyhľadávaní uväznených ľudí medzi troskami počas vojen alebo prírodných katastrof.

 

4. Roboty boli doteraz prezentované ako chladné stroje bez pocitov. Vedci sa nedávno rozhodli, že by im priradili zmysel vnímať bolesť. Trochu sadistické? Má to však aj veľa praktických stránok. Schopnosť vnímať bolesť je u živých organizmov prostriedkom ako sa vyhnúť ešte väčšiemu zraneniu. Preto sa vedci inšpirovali funkciou ľudskej pokožky a začali umiestňovať tlakové a teplotné senzory na povrch robotov. Na Univerzite v Hannoveri vyvíjajú tak robota s „nervovým systémom“, ktorý bol prezentovaný na konferencií ICRA v Štokholme práve tento rok.

 

5. Roboty, ktoré dokážu lietať majú väčšinou problém s dĺžkou doletu, pretože pomerne rýchlo spotrebujú energiu. Navyše ich hmotnosť musí byť čo najnižšia. Ak by však robot dokázal pravidelne pristáť a robiť si prestávky, výrazne by tak zvýšil možnosť práce a doletu. Tu sa však vedci potýkali s problémom, ako zabezpečiť aby roboty dokázali pristávať na rôzne typy povrchov. Inšpirovali sa statickou energiou a hmyzom a vyvinuli robota, ktorý sa dokáže „prilepiť“ na rôzne typy povrchov a spotrebuje až 500-1000 násobne menej energie ako predchádzajúca generácia robotov. Tým sa otvárajú možnosti pre dlhotrvajúce misie týchto robotov.

 

To bola len krátka ukážka niektorých prelomových objavov, ktoré sa udiali v roku 2016 na ceste k stále výkonnejším a univerzálnejším robotom.

Zdroj: livescience.com; titulná fotografia: bigthink.com; fotografia v článku: livescience.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?