Pozor: Ak spozorujete na aute tieto znaky,
choďte do servisu!

Nikto z nás zrejme nechce šoférovať pokazené auto. Zistiť však, kedy je čas na jeho kontrolu v servise, nie je až tak jednoduché, ako by sme si mysleli. V mnohých prípadoch na to upozorňujú rôzne znamenia, ktorých výskyt a varovanie sme zrejme doteraz nevedomky podceňovali. A až v tej najnevhodnejšej chvíli sa potom presviedčame, že to bola chyba.

Ak sa ale budete riadiť našimi radami a budete dávať pozor na nasledujúce znaky, môžete si ušetriť nielen veľa starostí, ale aj peňazí.

Päť možných znakov budúcich nedostatkov!

Zostavili sme pre vás rôzne orientačné body, ktorým by ste mali venovať pozornosť, aby vaše milované vozidlo zostalo dlhodobo v dobrom stave.

  1. Korózia autobatérie: Keď sa na svorkách batérie vytvorí zelený prášok, je čas na jej výmenu.
  2. Mierka je pokrytá hrudkami oleja: Takýto olej by ste mali vymeniť, aby ste predišli vážnemu poškodeniu motora.
  3. Kovové vločky v motorovom oleji: Ak počas výmeny nájdete v oleji kovové vločky (alebo hobliny), motor mohol skorodovať. Preto by ste čím skôr mali navštíviť dielňu, ktorej dôverujete.
  4. Modrá alebo zelená kvapalina pod autom: Môže znamenať potrebu nového motora, pretože únik chladiacej kvapaliny sa mohol podpísať pod jeho výrazné poškodenie. Alebo stačí prekontrolovať tesnosť chladiaceho systému v motorovom priestore.
  5. Rôzne hĺbky dezénu pneumatík: Príčinou problému môžu byť nesprávne nastavené kolesá alebo problémy s podvozkom.

Okamžite reagujte na rôzne výstražné svetlá!

Pravidelná kontrola pneumatík a všeobecne stavu vozidla je predpokladom bezpečnej jazdy. Pravidelné testovanie vám pomôže vyhnúť sa veľkým chybám a zbytočným nákladom. Pri každej jazde preto skontrolujte kontrolky na prístrojovej doske.

Ak sa indikátor batérie nerozsvieti napríklad pri naštartovaní vozidla alebo ak sa rozsvieti nepretržite počas jazdy, môže to znamenať poruchu batérie, ale aj veľa iných častí. To všetko si ale najlepšie preveríte v servise, v ktorom vám môžu do auta inštalovať aj kvalitné prevodovky.

Vydáva vaše vozidlo nezvyčajné zvuky?

Problémy, ktoré na aute na prvý pohľad nevidno, možno často počuť, platí to najmä vtedy, ak sú nezvyčajné. Ak motor nefunguje hladko, môže to byť znakom toho, že batéria nie je v dobrom stave.

Klinový remeň by sa mal skontrolovať hneď, ako začujete škrípanie. Ak pri brzdení počujete škrípanie, môže to byť znakom opotrebovaných brzdových doštičiek.

Prehrievanie motora zasa spoznáte podľa syčivých zvukov. Ďalším znakom je tlejúci dym z motorového priestoru.

Rozhodne tieto varovné signály nepodceňujte, pretože zdanlivo malý problém sa v priebehu niekoľkých hodín alebo dní môže vyvinúť do väčších rozmerov a oprava už nemusí pomôcť. Zasiahnite teda včas a ušetríte si nielen náklady, ale aj nepríjemné starosti.

Zdroj obrázka: Inked Pixels/Shutterstock.com

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?