Pokiaľ dôjde k brexitu, pre Jaguar je výhodné vyrábať na Slovensku

Slovenská fabrika môže byť po brexite výhodnejšia pre Jaguar Land Rover, než to spočiatku vyzeralo. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Martin Jesný zo Slovenského automobilového inštitútu. „Pre Jaguar Land Rover je výhodnejšie po brexite stavať nový závod v členskej krajine EÚ. V zásade je jedno, aký si dohodne Veľká Británia režim fungovania s úniou, oni budú mať veľkú výrobnú jednotku priamo v členskom štáte,“ zdôraznil Jesný.

Slovenský závod Jaguar Land Rover bude, podľa Jesného, vyrábať nielen pre západoeurópske trhy, ale aj pre trhy na Blízkom východe či v Ázií. Jeho geografická blízkosť k ďalším trom automobilkám na Slovensku vytvorí veľký tlak na pracovnom trhu. Do dnešného dňa prejavilo záujem o prácu v novej automobilke 40.000 ľudí.

„Môže sa to prejaviť na zamestnaneckých benefitoch či mzdách aj u iných firiem v odvetví. Takýto súboj však nie je dlhodobo udržateľný, a tak bude tlak na vzdelávací systém, aby sa na trh dostali noví ľudia. V súčasnosti sa celkovo darí priemyslu v SR a prílev nových a kvalifikovaných pracovných síl bude nevyhnutný,“ vysvetlil Jesný, podľa ktorého je na Slovensku stále priestor pre ďalšieho výrobcu v automobilovom priemysle. „Priestor je na juhu stredného alebo na východnom Slovensku. Nemusí to byť len klasická veľká automobilka, výrobca osobných áut, ako poznáme zo západného Slovenska. Môže to byť iný projekt z automobilového priemyslu,“ dodal Jesný.

Výstavba nového závodu automobilky Jaguar Land Rover sa v Nitre začala 13. septembra. Celková investícia dosiahne približne 1,4 miliardy eur. Firma plánuje v prvej etape vytvoriť 2800 pracovných miest. Podľa slov operatívneho riaditeľa podniku Alexandra Wortberga sa majú prví operátori výroby zamestnávať na prelome rokov 2017 a 2018. Prvý automobil má vyjsť z výrobnej linky v druhom polroku 2018. V prvej fáze sa má v Nitre vyrábať 150.000 áut ročne.

tasr-15-09-1Zdroj: TASR

[simppleboxshortcode]

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

[printfriendly]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?