Na SlovakiaTechu v Košiciach vám robot namaľuje obraz
Peniaze z jeho dražby pôjdu na výskum bionických končatín.

Na nadchádzajúcom 2. ročníku medzinárodného inovačného a technologického veľtrhu a konferencii SlovakiaTech Forum-Expo 2019 v Košiciach čaká návštevníkov nevídaný pohľad. Priemyselný robot, ktorý naprogramoval študent – doktorand Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Michal Adamík dokáže „namaľovať“ obraz.

Vo foyeri košického Kulturparku si od 8. do 10. októbra 2019 môžu návštevníci SlovakiaTechu pozrieť unikátne dielo – obraz namaľovaný perokresbou robotickým manipulátorom. Priamo počas trvania trojdňového podujatia venovaného inováciám a moderných technológiám priemyselný robot ABB IRB 4600 nakreslí obraz, ktorý si jeden z účastníkov konferencie odnesie domov. Čo bude robot v Košiciach „maľovať“, ešte zostáva tajomstvom, no jeho programátor sľubuje, že robot vie kresliť skvelo!

„Koncept riadenia robota vektorovou grafikou vznikol v roku 2015, keď som hľadal tému svojej diplomovej prace.  Vzhľadom na to, že mam blízky vzťah ku grafickému dizajnu rozhodol som sa prepojiť svoje štúdium a záľubu,“ povedal autor myšlienky kresliaceho robota. S programovaním mu pomohli ďalší dvaja študenti Andrej Chmurčiak a Bálint Sallay. Ako uvádza Adamík, vytvorená aplikácia kreslenia robotom v priemysle síce nie je veľmi použiteľná, no jednotlivé funkčné súčasti a algoritmy už úspešne využívajú aj v ďalších projektoch. S kresliacim robotom pomáha študentom Národné centrum robotiky, vďaka ktorému má škola vybavené laboratória na európskej úrovni. Zároveň pomáha prepájať firmy z praxe so školským odborným vzdelávaním.

O novom majiteľovi „robotického“ umeleckého diela rozhodne dražba. Peniaze získané v tejto dražbe pôdu na výskum bionických končatín, ktoré poslúžia hendikepovaným ľuďom. Dražbou bude sprevádzať Švajčiar Michel Fornasier, ktorý sa narodil bez pravej ruky a je akýmsi novodobým „supermanom“. Michela (41) jeho doslovný hendikep nezlomil a dnes si vychutnáva plnohodnotný dvojruký život vďaka dokonalej bionickej protéze „iLimb Ultra Revolution“.

Michela Fornasiera prezývaného aj „Bionicman“ môžete uvidieť na SlovakiaTechu (www.slovakiatech.sk) vo štvrtok 10. októbra, keď vystúpi ako jeden z top spíkrov konferencie. Trojdňové podujatie okrem odborníkov na inovácie a nové technológie z celého sveta otvorí svoje brány aj pre širokú verejnosť, ktorá si bude môcť i na vlastnej koži vyskúšať najhorúcejšie technologické novinky roka.

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?