Konferencia Newmatec 2018 – „Sme na prahu mobilnej revolúcie.“

Konferencia NEWMATEC 2018, ktorá sa konala 13. a 14. marca 2018 v Hoteli Partizán na Táloch, kde sa zišli poprední predstavitelia automobilového priemyslu Slovenska.

Konferencia prebiehala oba dni v Hoteli Partizán, pričom prvý večer bol ukončený programom a večerou v priľahlej Kolibke.

Organizátori si dali záležať na precíznom a kvalitnom výbere spíkrov a partnerov konferencie. V priebehu konferencie sme mali možnosť pohybovať sa medzi stánkami partnerov podujatia, ktorých bolo viac než dosť.

Už počas otvorenia a úvodnej panelovej diskusie bolo zjavné, že nás čakajú dva dni plné kvalitných ukážok a vystúpení z najaktuálnejších tém, pred ktorými  automotive sektor na Slovensku stojí.

Ako už býva zvykom na kvalitných podujatiach v automotive sektore na Slovensku, úvodného diskusného panelu sa zúčastnil pán Juraj Sinay, prezident ZAP a zástupcovia všetkých automobiliek, ktoré majú na Slovensku umiestnenú výrobu (alebo je práve vo výstavbe). Konkrétne a menovite:

  • Alexander Wortberg, riaditeľ prevádzky, Jaguar Land Rover Slovakia,
  • Dae-Sik Kim, prezident a CEO, Kia Motors Slovakia,
  • Ralf Sacht, člen predstavenstva, Volkswagen Slovakia
  • Stéphane Bonhommeau, generálny manažér, PSA Groupe Trnava.

Ústrednými témami konferencie boli: trvalá konkurencieschopnosť automobilového priemyslu na Slovensku a vplyvy nových trendov ako alternatívne pohony, autonómne vozidlá a nové dopravné systémy.

Niektoré vystúpenia prebiehali v anglickom jazyku, čo bolo vyriešené pre všetkých účastníkov konferencie možnosťou využiť simultánny preklad.

Účastníci úvodného panelu sa zhodli na vysokej dôležitosti určenia ďalšieho smerovania automobilového priemyslu, aj vzhľadom na fakt, že tvorí na Slovensku až 33% HDP. Navyše, v oblastiach kde sú automobilky, je nezamestnanosť najnižšia. Ďalej bola spomenutá interferencia vlády, ktorá má zásadný vplyv na dodávateľov, ktorí sú väčšinou zmluvne viazaní s fixnou cenou na obdobie siedmich rokov. Vláda väčšinou uvažuje v horizonte štyroch rokov, čo nedostačuje na celý horizont životného cyklu automobilu.

Pán Sinay poznamenal: „Elektromobilita je len prechodový stupeň. Sme však na prahu mobilnej revolúcie.“

Prvý blok zahájil Alexander Matoušek, Head of Think Blue. Factory & General Services, Volkswagen Slovakia so svojou prezentáciou na tému perspektívy vývoja automobilového priemyslu na Slovensku. Okrem iného v sa v prezentácii zaoberal školstvom v súvislosti s automotive sektorom, nabíjacími stanicami a logistickými vozíkmi.

Alexander Matoušek, Head of Think Blue. Factory & General Services

Alexander Matoušek, Head of Think Blue. Factory & General Services

Mnoho ľudí s nadšením očakávalo aj nasledujúcu prezentáciu Alexandra Wortberga, zástupcu Jaguar Land Rover Slovakia. Prezradil, že už koncom roka 2018 majú odísť prvé vyrobené automobily z aktuálne rozostavaného závodu pri Nitre. Zamestnanie tu nájde okolo 1000 ľudí, z toho až 97% slovákov. Zastúpenie žien bude až 24%, na čo pán Wortberg povedal, že sú právom hrdí.

Alexander Wortberg, zástupca Jaguar Land Rover Slovakia

Alexander Wortberg, zástupca Jaguar Land Rover Slovakia

Po týchto vysoko prínosných prezentáciách nasledoval obed. Networking mnoho hostí využilo aj počas obeda pri väčších stoloch alebo po obede, kde bol dostatok času na kávu a ďalšie občerstvenie aj v lobby Hotela v miestnosti so stánkami partnerov. Kvalitná a odborná účasť hostí výrazne zvyšovali úroveň nadväzovania nových kontaktov, ktoré sú vždy veľmi cenené a vyhľadávanie na konferenciách takéto formátu.

Newtworking

Newtworking

Po obede pokračoval v hlavnom bloku prezentácií Stefan Deix, riaditeľ, European Council for Automotive R&D – EUCAR. Prezentoval tému EUCAR Kľúčové výzvy 2030. EUCAR je Európska rada pre automobilový výskum a vývoj hlavných európskych výrobcov osobných a úžitkových automobilov.

V ďalšej netradičnej prezentácií Vintenca Abadieho, senior-experta pre projekt autonómnych vozidiel, PSA Groupe, sme mali možnosť živého videohovoru. Popísal rôzne aspekty autonómnych vozidiel od základných až k zložitým. Spomenul aj autonómne vozidlá a odhadol, že v roku 2025 bude ich cena výrazne klesať a tieto vozidlá sa budú masovo rozširovať.

V téme autonómnych vozidiel pokračoval Simon Garbett, Partner, zo spoločnosti Squire Patton Boggs. Zaoberal sa rizikami a výzvami autonómnych vozidiel. A to ako aj reálnymi, tak aj hypotetickými v súvislosti s vymožiteľnosťou práva. Taktiež hovoril o sociálnych aspektoch a masovej využiteľnosti autonómnych vozidiel. Budúcnosť pre tieto samojazdiace automobily a nákladné vozidlá bude určite pestrá.

Posledná prezentácia v tomto bloku patrila Karlovi-Friedrichovi Wörsdörferovi, viceprezidentovi pre produktový vývoj HBS, Continental Teves AG. Uviedol niekoľko smerov, ktorým sa spoločnosť Continental plánuje uberať v súvislosti v vývojom brzdových systémov. Medzi inými je aj to napr. vývoj hliníkových povlakovaných brzdových diskov, ktoré nehrdzavejú.

Po tejto prezentácii bol opäť priestor na občerstvenie a komunikáciu s ostatnými účastníkmi podujatia. Atmosféra bola až nadmieru priateľská, napriek množstvu prezentácií, ktoré už prebehli, sa zúčastnení tešili na ďalšie a na nadchádzajúci večerný program v kolibe Táska bašta.

Posledný blok prvého dňa konferencie Newmatec 2018, zahájili Olaf Baumann, riaditeľ, FPT Slovakia a Adrian Pintner, špecialista predaja pre bezpečnosť služieb a MindSphere. Ich spoločná téma bola digitalizácia a bezpečnosť – budúcnosť začína už dnes. Už ako odhaľuje názov témy, sústredili sa na dáta a ich ochranu vo firmách. Táto téma je veľmi podceňovaná, napriek rapídnemu množstvu využívaných dát a ich stúpajúcej tendencii.

Pokračoval Ján Uriga, Senior manažér pre inovácie a strategickú zmenu, PWC Advisory. Trefne a humorne orientovanou prezentáciou sa zameral na tému inovačný víťaz je ten, kto zvládne manažment firemnej kultúry. Zdôraznil dôležitosť toho, aby boli inovačné snahy vo firmách jednoznačne a konkrétne pomenované všetkými zúčastnenými, čo je mnohokrát zásadný zdroj problémov v súvislosti s inováciami.

Úplne posledná prezentácia prvého dňa tohto podujatia bola venovaná náhľadu do budúcnosti automotive sektoru, o ktorej hovoril Rohit Talwar, riaditeľ, spoločnosti Fast Future. Odborník na futurológiu a technologické trendy odhadol, kam bude tento sektor v najbližších rokoch smerovať. Popísal aj dôležitosť 3D tlače a technológie blockchain práve v súvislosti s automobilovým priemyslom. Vyhliadky do budúcnosti vyzerajú naozaj až nadmieru zaujímavo.

Rohit Talwar, riaditeľ, spoločnosti Fast Future

Rohit Talwar, riaditeľ, spoločnosti Fast Future

Z konferencie sme si odniesli množstvo užitočných informácií a optimistické vyhliadky do budúcnosti. Ďakujeme organizátorom za pozvanie a bezproblémové manažovanie tejto veľkej a nepochybne veľmi potrebnej konferencie na Slovensku.


Zdroj: správu napísal Ing. Petr Štěpánek, šéfredaktor Prepriemysel v spolupráci s ogranizátormi podujatia Newmatec 2018

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?