Koboty kráčajú do sveta

ABB a Kawasaki oznámili kooperáciu v oblasti
automatizácie spolupracujúcich robotov

Ide o prvú kooperáciu na svete zameranú na kooperujúce roboty (koboty) a na vytváranie spoločných priemyselných riešení v oblastiach bezpečnosti práce, programovania a komunikácie.

ABB a Kawasaki Heavy Industries, dvaja globálni dodávatelia priemyselnej automatizácie a robotov, v pondelok (27.11.2017) oznámili, že obe spoločnosti spoja svoje sily a znalosti v záujme širšieho uplatnenia výhod, ktoré prinášajú spolupracujúce roboty s dvomi ramenami. Táto globálna kooperácia začína pracovať s okamžitou platnosťou.

V rámci kooperácie, ktorá ako prvá svojho druhu na svete je zameraná na „koboty“. Obaja výrobcovia robotov budú samostatne pokračovať vo výrobe a predaji vlastného sortimentu, a súčasne spolupracovať na rozvoji technických príležitostí a podpore povedomia o tejto oblasti robotizácie. Súčasťou toho bude osveta o výhodách spolupracujúcej automatizácie, zameraná na zákonodarcov, mimovládne organizácie i verejnosť. Zároveň aj na vytváranie spoločných priemyselne aplikovaných prístupov k bezpečnosti práce, programovaniu a komunikácii.

Význam spolupráce

Význam spolupráce ľudí s robotmi, strojmi a technologickými procesmi sa stále zvyšuje aj vzhľadom na to, že výroba v mnohých odvetviach sa presúva od veľkosériovej s malými modifikáciami k malosériovej s veľkým mixom modifikácií. Čo pre ľudí znamená viac variability a viac intervencie. Spolupracujúca automatizácia umožňuje, aby ľudia a roboty uplatnili svoje špecifické silné stránky – ľudia svoje znalosti procesov, prienik do podstaty problémov a schopnosť improvizácie, a roboty zas neúnavnú výdrž pri opakovaných úkonoch.

Táto kooperácia zároveň predstavuje druh nadnárodnej spolupráce, kde ABB je najväčším európskym dodávateľom robotov a Kawasaki jedným z priemyselných obrov Ázie. „Súčasný rozsah a rýchlosť zmien v odvetví robotiky sú nepredstaviteľné,“ povedal Per Vegard Nerseth, výkonný riaditeľ segmentu robotiky ABB. „Okrem techniky, ktorá súvisí so spolupracujúcou automatizáciou, je tu tiež potreba vytvárať nové inovatívne formy kooperácie. Ku ktorým patria aj spoločné priemyselne aplikované prístupy k bezpečnosti práce, programovaniu a komunikácii.“

„Spolupracujúce roboty, najmä tie s dvomi ramenami, ktoré sú schopné interakcie s ľuďmi, môžu byť významným prínosom pre celú spoločnosť a pomôžu riešiť nedostatok a starnutie pracovných síl. Veľký potenciál vidíme v rozširovaní aplikácií a procesov, kde ľudia a technika vzájomne spolupracujú na tvorbe riešení,“ povedal Yasuhiko Hashimoto, predseda správnej rady a generálny riaditeľ divízie robotiky Kawasaki. „Som rád, že ABB a Kawasaki spájajú svoje sily, aby stáli na čele vývoja modernej spolupracujúcej automatizácie orientovanej na používateľa.“

ABB je priekopníkom v oblasti spolupracujúcej automatizácie vďaka svojmu robotu YuMi s dvomi ramenami, prvému skutočne spolupracujúcemu robotu na svete. Robot YuMi umožňuje, aby človek a robot bezpečne vykonávali spoločné činnosti ako napríklad montáž malých elektronických súčiastok.

Kawasaki ponúka unikátny a inovatívny robot SCARA „duAro“ s dvomi ramenami, vyvinutý na základe rozsiahleho aplikačného know-how, ktorý dokáže bezpečne spolupracovať s človekom na jednom pracovisku.

Prvým výsledkom tejto kooperácie je predstavenie robotov s dvomi ramenami na veľtrhu iREX, ktorý dnes začína v Tokiu (plochy IR3-56, IR5-22 a SR-82).


ABB

(ABBN: SIX Swiss Ex) je priekopníkom a lídrom v oblastiach elektrotechnických produktov, robotiky, priemyselnej automatizácie, prenosu a rozvodu elektriny. Svoje služby poskytuje zákazníkom v odvetviach priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. ABB pokračuje vo viac ako 125-ročnej tradícii inovácií, tvorí budúcnosť priemyselnej digitalizácie a je hnacou silou energetickej a štvrtej priemyselnej revolúcie. ABB pôsobí vo vyše 100 krajinách a zamestnáva okolo 130 000 pracovníkov.
www.abb.com

ABB Robotika

Razí cestu v segmente priemyselných a spolupracujúcich robotov a najmodernejších digitálnych služieb. Ako jeden z hlavných dodávateľov robotiky pôsobíme v 53 krajinách s viac ako 100 prevádzkami. Dodali sme viac ako 300 000 robotických riešení do rôznych odvetví a aplikácií. Našim zákazníkom dnes pomáhame zvyšovať flexibilitu, efektívnosť, bezpečnosť práce a spoľahlivosť, pričom rozvíjame koncept prepojenej a spolupracujúcej výroby budúcnosti.
www.abb.com/robotics

Spoločnosť Kawasaki

Bola založená pred vyše 120 rokmi a postupne rozširovala svoje globálne aktivity vo výrobe revolučných produktov, pričom využívala technologické synergie v rámci svojich divízií. V súčasnosti je Kawasaki uznávaným globálnym lídrom vo viacerých odvetviach a oblastiach, a to na zemi, na mori i vo vzduchu. Ponúka najmodernejšie technológie pre environmentálnu a energetickú infraštruktúru, od strojárstva a robotiky cez rôzne druhy lodnej, železničnej a leteckej dopravy až po motocykle a vodné skútre. Spoločnosť zamestnáva okolo 35 200 pracovníkov.
global.kawasaki.com

Kawasaki Robotics patrí k najväčším dodávateľom priemyselných robotov a automatizačných systémov pre robotiku, so širokým sortimentom produktov. Do 50 krajín bolo dodaných okolo 170 000 robotov. Kawasaki je v tomto segmente v Japonsku priekopníkom a tohto roku oslavuje svoje 50. výročie. Ako jeden z globálnych lídrov robotiky sa v súčasnosti transformuje z dodávateľa priemyselných na dodávateľa plne integrovaných robotov. Kawasaki je dodávateľom riešení s dôkladným aplikačným know-how pre rôzne odvetvia a produkty na zemi, na mori i vo vzduchu.
robotics.kawasaki.com

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti ABB

Zdroj titulnej fotografie: roboticsbusinessreview.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?