RUŽOMBEROK: Prvú celulózu vyrobil
podnik Mondi SCP pred 35 rokmi

Ružomberský celulózovo-papierenský podnik Mondi SCP, a. s., pôsobí na trhu obalov a papiera už 35 rokov. Postavila ho kanadská spoločnosť Simons v neobyčajne krátkom čase – za 34 mesiacov.

mondi_group_logo-svgVýstavba bola podľa hovorkyne papierní Martiny Hlavatej významnou investíciou, ktorá zásadným spôsobom zmenila vývoj papierenskej výroby v Ružomberku. „Medzi jej dôležité súčasti patrili úprava Váhu a jeho prítokov, výstavba 204 metrov vysokého komína, či vybudovanie nákladnej stanice pre potreby Celulózovo-papierenského kombinátu v Liskovej,“ uviedla.

Nová sulfátová celulózka s výrobnou kapacitou 200.000 ton ročne umožnila viac ako dvojnásobný nárast výroby fabriky. Za jeden rok ušetrila 40 percent energie a 50 percent vody. „Z hľadiska vplyvov na životné prostredie sa znečistenie odpadových vôd výrazne znížilo, čo sa prejavilo aj na ozdravení a čistote vody v rieke Váh,“ doplnila Hlavatá s tým, že priemyselný podnik neskôr absolvoval niekoľko ďalších modernizácií.

Najnovšia investícia v rámci projektu ECO Plus, ktorý schválila skupina Mondi vo februári tohto roku, počíta s modernizáciou celulózky a kúpou nového papierenského stroja. Ide o modernizáciu za 310 miliónov eur. „Nový papierenský stroj s výrobnou kapacitou 300.000 ton ročne by mal vyrábať nový produkt – kartón s bielym povrchom,“ dodala. Podmienkou investície je podľa jej slov získanie daňových stimulov od Európskej komisie a všetkých príslušných povolení.

Medzinárodná skupina Mondi je zameraná na výrobu obalov a papiera. Zamestnáva približne 25.000 ľudí vo viac ako 30 krajinách sveta. Jej kľúčové závody sa nachádzajú v strednej Európe, Rusku, Severnej Amerike a Južnej Afrike. Tržby spoločnosti Mondi v roku 2015 dosiahli výšku 6,8 miliardy eur a návratnosť investícií úroveň 20,5 percenta.

Zdroj: TASR, fotografie: 3blmedia.com, packagingnews.com

[simppleboxshortcode]

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

[printfriendly]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?