Keď je mozog a srdce auta v ohrození,
potrebuje vašu pomoc a opravu

Akokoľvek to znie, každý stroj má svoje „srdce a mozog“. V prípade automobilov je to riadiaca jednotka motora. Je srdcom moderných riadiacich systémov auta, reguluje prívod paliva, reguláciu vzduchu, vstrekovanie paliva a zapaľovanie.

Naše srdcia a mozog dokáže dať do poriadku lekár a niektoré dobré rady v životospráve. Ako je to ale s autom? Kto pomôže vyriešiť a odstrániť problém tohto silného stroja?

Čo je riadiaca jednotka motora a ako ju opraviť?

Riadiaca jednotka motora umožňuje presné centrálne ovládanie všetkých funkcií dôležitých pre chod motora. Ovládanie elektroniky, vstrekovanie a zapaľovanie benzínu, ale aj štart/stop systémy a ovládanie turbodúchadiel.

Elektronika riadiacej jednotky motora obsahuje tri hlavné skupiny komponentov: vstupy, spracovanie a výstupy. Riadiaca jednotka motora by mala zaznamenávať a spracovávať všetky požiadavky na motor a odosielať zodpovedajúce signály do ovládačov. Akčné členy sú väčšinou elektromotory alebo elektromagnetické ventily, ktoré sú zodpovedné za prevod signálov z riadiacej jednotky na špecifickú akciu.

Riadiaca jednotka motora prijíma všetky požiadavky na motor cez senzory, uprednostňuje ich a následne ich realizuje. Stručne povedané, riadiaca jednotka motora optimálne koordinuje mnohé zosieťované jednotlivé komponenty a zabezpečuje optimálne jazdné správanie. Ak niečo v tomto smere nefunguje, nie je hneď potrebné kupovať nové auto, ale popremýšľať nad výhodnejšou diagnostikou riadiacich jednotiek.

Stará sa o vašu bezpečnosť

Riadiaca jednotka motora riadi aj zásahy systémov aktívnej bezpečnosti jazdy ako je trakčná kontrola (ASR) a ESP a zaisťuje tak jednoznačné zvýšenie bezpečnosti.

Ochrana životného prostredia

Riadiaca jednotka motora navzájom koordinuje všetky funkcie motora a umožňuje okrem iného stále efektívnejšie riadenie systémov spotrebúvajúcich palivo. Priamo tak prispieva k motorom s nižšími emisiami a súčasne k dynamickým jazdným výkonom.

Tak na jej dobrý stav myslite a nebojte sa spolu s reaktiváciou airbagovej jednotky pred výmenou  uprednostniť radšej jej opravu.

 

Zdroj obrázka:  HENADZI KlLENT/Shutterstock.com

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?