INFRAŠTRUKTÚRA PRE ELEKTRICKÉ VOZIDLÁ

Terra DC wallbox – nástenná stanica pre jednosmerný nabíjací prúd s výkonom 24 kW

S narastajúcim trendom elektromobility a stúpajúcimi číslami predaných elektromobilov sa postupne rozširujú aj možnosti ich nabíjania. Domáceho, firemného aj verejného. Rozvíjajúca sa infraštruktúra umožňuje majiteľovi elektromobilu vybrať si. Môže auto nabíjať pomaly, rýchlo alebo super rýchlo, na parkovisku obchodného domu, vo firme počas porady, doma počas noci, alebo ho „natankuje“ na verejnej nabíjacej stanici.

Dosiahnuť čo najrýchlejšie dobitie auta však nie je jediným kritériom, ktoré v súčasnosti zamestnáva vývojové tímy. Súbežne s ním sa zameriavajú aj na  ďalšie požiadavky trhu – nižšie prvotné investície, kompaktnosť a bez obmedzenia vstavanou nabíjačkou vozidla. Terra DC wallbox, najnovší prírastok do rodiny nabíjacích staníc spoločnosti ABB, technologického lídra v nabíjacej infraštruktúre, spĺňa všetky tieto kritériá.

Po vysokorýchlostných stojanových nabíjacích staniciach Terra 53 a HP, ktoré svoju absolútnu spoľahlivosť dokázali aj v extrémnych podmienkach medzinárodných pretekov série Jaguar I-Pace eTrophy a šampionátu elektrických monopostov ABB FIA Formula E, je Terra wallbox ďalšou z radu staníc ABB na nabíjanie jednosmerným prúdom (DC). Svojím robustným a zároveň kompaktným dizajnom, ktorý šetrí priestor i čas montáže, je táto nástenná stanica vhodná pre používanie v polyfunkčných objektoch, autosalónoch, hoteloch, ale aj v objektoch rezidenčnej výstavby. Na slovenskom trhu je dostupná od tejto jesene.


Jednosmerný alebo striedavý prúd?

Pokiaľ majiteľ auta využíva nabíjanie striedavým prúdom, je nabíjací výkon obmedzený vstavanou nabíjačkou vo vozidle s obmedzeným výkonom, ktorý má väčšina elektromobilov v rozpätí od 3,7 do 7,5 kW. Akýkoľvek ďalší výkon AC nabíjacej stanice tak zostáva nevyužitý. Výkon vstavanej nabíjačky sa uvádza v parametroch vozidla. V prípade 24 kW DC wallboxu sa energia vedie priamo do batérie, čo eliminuje problémy s obmedzením spôsobeným nabíjacou infraštruktúrou auta.


Špecifikácia

Napriek tomu, že ide o pomerne malú, kompaktnú nástennú stanicu, poskytuje všetky užívateľské možnosti pre nabíjanie, podobne ako vyššie rady Terra 54 a Terra HP. Prevádzka nástenného wallboxu je veľmi jednoduchá prostredníctvom 7″ plnofarebného dotykového panelu s vynikajúcou čitateľnosťou. Na displeji sa zobrazuje začiatok a koniec nabíjania, jeho priebeh, informácia o tarifách, výber jazykov a prístup pomocou PIN kódu a RFID kariet. Stanica dokáže komunikovať pomocou priemyselného štandardizovaného protokolu nabíjacích staníc OCPP (Open Charge Point Protocol) vo verzii 1.5 a 1.6., ktorý poskytuje viacero ďalších možností ako napr. vzdialený dohľad a komunikáciu pre servis vrátane manažmentu nabíjania.

Pre svoju Charakteristika pre vonkajšie použitie je definovaná Stanica je vhodná pre vnútorné i vonkajšie použitie, ktoré je definované stupňom ochrany IP 54, v rozmedzí teplôt od -35 °C do +55 °C a stupňom ochrany pred mechanickým poškodením IK 10. Na trhu je dostupná v konfiguráciách s jedným samostatným konektorom CCS2, alebo v kombinácii konektorov CCS2 a CHAdeMO, s dĺžkou kábla 3,5 alebo 7 metrov. Je určená pre nabíjanie jedného vozidla.

Požiadavky na prívod nabíjania nevybočujú z reálnych požiadaviek na elektroinštaláciu pri nových stavbách a rekonštrukciách. Zapojenie pre AC vstupný výkon je trojfázové 3P + N + PE, pri napätí 400 VAC a maximálnom menovitom prúde na vstupe 40 A. Meranie elektrickej energie je zabezpečené vlastnou technológiou stanice. Certifikované meranie podľa smernice MID pre potreby fakturácie kWh sa pripravuje.

C vysokorýchlostné nabíjanie

obr. 1: Terra DC wallbox dopĺňa úspešný rad DC staníc Terra s výkonom 50 kW, ako aj rad nových vysokorýchlostných nabíjačiek Terra HP s výkonom od 150 kW. Nnabíjanie jednosmerným prúdom je štandardom pre väčšinu predávaných elektrických áut v Európe.

obr. 2: Komplexné portfólio a použitie elektronabíjacích staníc ABB.

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?