Nutné regulovanie emisných noriem

Znečistenie ovzdušia môže mať vplyv na naše zdravie z mnohých stránok. V oblasti ochrany zdravia a otázok kvality ovzdušia boli preto na celom svete prijaté určité regulačné normy na kontrolu emisií oxidov dusíka, tuhých pevných častíc, oxidu uhoľnatého a uhličitého, ktoré sa do prostredia dostávajú z výfukových plynov spaľovacích motorov.

Ako funguje DPF filter?

Normy emisií výfukových plynov zavedené ešte v roku 2009 znamenajú, že všetky nové dieselové automobily dovtedy predávané a vyrábané musia regulovať únik týchto škodlivých látok do ovzdušia. Za týmto účelom boli vyrobené špeciálne DPF filtre, ktoré by mali veľkú časť týchto látok zachytávať. V prepočte na percentá by to malo byť zníženie vplyvu emisií škodlivých častíc až o 80 %.

Aby ste sa uistili, že je táto súčasť vozidla pre vás viac než nutná, pozrite sa na to, ako sa jednotlivé látky podpisujú pod nepriaznivý vplyv na nás a naše prostredie.

Oxid dusíka: znečisťujúca látka, ktorá spôsobuje vznik smogu a kyslého dažďa. Vytvára sa v momente, keď sa molekuly dusíka spoja s kyslíkom za prítomnosti extrémneho tepla. Oxid dusíka môže spôsobiť vážne poškodenie pľúc až samotnú degradáciu dýchacích ciest.

Častice: prispievajú k tvorbe smogu a bolo zistené, že sú aj karcinogénne. Spôsobujú podráždenie nosa a hrdla, rovnako tak aj poškodenie pľúc. Príčinou ich vzniku je najmä neúplné spaľovanie motora. Častice PM sú ale hlavnými nečistotami, ktoré DPF filter účinne zachytáva.

Uhľovodíky: sú znečisťujúcou látkou, ktorá môže zapríčiňovať znižovanie schopnosti krvi dodávať kyslík do vitálne dôležitých tkanív. Spôsobené je to rovnako neúplným spaľovaním, ktoré takto negatívne pôsobí na kardiovaskulárny a nervový systém.

Oxid uhoľnatý: je jedovatý, karcinogénny a prispieva k tvorbe smogov. Rovnako vzniká neúplným spaľovaním.

Oxid uhličitý: má najväčší vplyv na globálne otepľovanie, o ktorého negatívnych účinkoch vieme asi všetci viac než dosť.

Ako vidíte, zmysel a funkcie takéhoto filtra sú naozaj dôležité a z času na čas je ho potrebné vyčisti. Pod jeho zhoršený stav sa podpisujú ešte aj vaše jazdné návyky, pričom vyčistenie môže jeho funkcie obnoviť až na 98 % pôvodného stavu. Takže to naozaj nepodceňujte, ide aj o vaše zdravie.

Zdroj: http://www.dpfpro.sk/co-je-dpf/

Zdroj titulnej fotografie: ucsusa.org

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“
0 komentárov

Leave a reply

©2025 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?