Z prvej zákazky si kúpili kávovar – dnes je Balanced HR na trhu už päť rokov

Bol to risk, no napriek tomu nepochybovali o tom, že to vyjde – zhodujú sa štyria partneri personálno – poradenskej agentúry Balanced HR, Martin Straka, Rastislav Krivý, Martin Marek a Anton Špaček. Stoly do prvej kancelárie kúpili z druhej ruky, dnes sú jednou z TOP 10 HR agentúr na Slovensku.

Balanced HR v súčasnosti zamestnáva 28 ľudí a okrem hľadania talentov a náboru sa venuje aj novému projektu cvmango.com. Ten vám pomôže nájsť vhodného kandidáta využitím voľne dostupnej databázy preverených kandidátov. Ich najbližším cieľom je „prenájom IT špecialistov a aplikovanie najnovších technológií do rutinných procesov fungovania agentúry.

 

Začiatky boli veselé, aj keď pribudli starosti

Do podnikania sa vrhli, pretože chceli robiť veci inak a verili vo svoj úsudok a skúsenosti. „V roku 2013 sme si prenajali malú kanceláriu so štyrmi stolmi a založili sme firmu. Agentúr bol na trhu dostatok, ale my štyria sme si povahovo sadli, poznali sme sa už dlho a vedeli sme, čo môžeme od seba očakávať. Všetky riziká sme spoločne zanalyzovali, vyhodnotili a nakoniec sme ich hodili za hlavu. Pamätám sa na deň D, kedy sme rozbehli spoločnú firmu Balanced HR– zišli sme sa v kancelárii a položili si otázku: Čo ideme teraz robiť? A tak sme postupne začali obtelefonovávať firmy a snažili sa získať prvú zákazku. Už po dvoch týždňoch sme vystavili faktúru, z ktorej sme si kúpili do firmy kávovar“, hovorí Martin Straka.

Tak, ako v každej začínajúcej firme bol dôležitý kapitál a podpora. „Investovali sme vlastné a tiež požičané peniaze, manželka bola na materskej dovolenke, zo dňa na deň to bola obrovská zodpovednosť a žiadne istoty. Takže bez podpory rodiny by rozbeh podnikania nebol možný. Malá firma – malé problémy, väčšia firma – väčšie problémy“, dodáva Martin Marek.

„Čo sa týka začiatkov podnikania a osobného života, je super byť sám sebe pánom. Keď ste štyria, ako my, musíte sa vedieť dohodnúť, spolurozhodovať o veciach. Samozrejme, pribudli aj starosti. Finančné, ale aj také ako zodpovednosť za zamestnancov“, dopĺňa Rastislav Krivý.

Anton Špaček, štvrtý z partnerov, nostalgicky spomína: „Pamätám si, ako ľudia k nám chodili na kávu a zisťovali, čo vlastne ideme robiť. Niektorí sa pýtali priamo či sa k nám môžu pridať, ďalší si s odstupom času poslali životopis. U všetkých prijatých však dominovala konkrétna predstava, s čím môžu prispieť k rastu firmy. To bolo kľúčové kritérium ich prijatia a nášho budúceho rastu na trhu“.

Z prvej zákazky si kúpili kávovar – dnes je Balanced HR na trhu už päť rokov

Férovosť, odvaha a konzistentnosť ich ženú vpred stále

 

Od začiatku bolo pre nich dôležité obklopiť sa tými najlepšími. „Logicky sme najskôr siahli po ľuďoch, ktorých sme poznali. Im sme mohli veriť a zároveň im poskytnúť možnosť participovať na férovom odmeňovaní, na ktoré vynakladáme vysoké percento z obratu, hovorí Rastislav Krivý.

Zároveň potrebujeme byť konzistentní, vedieť reagovať pohotovo.Doba sa mení za behu a „lietadlo musíme veľakrát servisovať vo vzduchu“. Klient očakáva spoľahlivosť a rýchlosť. Kto robí, robí aj chyby, ale v otvorenej komunikácii sa dá (takmer) všetko vyriešiť,“ uvádza Martin Marek a dodáva, že v medzinárodnej konkurencii je dôležitá aj kompetentnosť, odbornosť a zdravá miera sebavedomia. „Myslím, že sa od začiatku odlišujeme od mnohých iných spoločností tým, že máme jasný plán ako budovať našu firmu, nešli sme do toho formou pokusu, pretože sa nám zdalo, že môže byt fajn „predať“ uchádzača za trojnásobok jeho platu. Neustále investujeme získané prostriedky naspäť do spoločnosti, ale najmä sa snažíme tvoriť nové trendy“,dopĺňa Martin Straka.

Anton Špaček však priznáva aj ťažšie chvíle: „Aj my sme prechádzali fázami, kedy sa veci nedarili celkom podľa našich predstáv. Situácie, kedy sme napriek veľkému úsiliu nedosiahli uspokojivý výsledok. Nezlomná vôľa a hlavne neustále nasadenie našich ľudí, bolo aj pre nás jasným signálom, že každý vo firme pozná svoju úlohu a chce byť úspešný. Pre nás štyroch to zase bola cenná spätná väzba, že sme dobre nastavili smerovanie firmy a museli sme sa poučiť z nových situácií, prijať rýchle nápravné opatrenia a držať správny kurz. Oplatilo sa“.

Z prvej zákazky si kúpili kávovar – dnes je Balanced HR na trhu už päť rokov

Skĺbiť rodinu a podnikanie je výzva

Starať sa o plynulý chod firmy a nové zákazky, či udržanie sa medzi najlepšími agentúrami si vyžaduje vždy veľa energie a odhodlania. „Denný život firmy, biznis a stratégia pohlcuje celého človeka. Firma je stále ešte v „detskom veku“ a krok ešte nie je dostatočne istý, takže stále potrebuje pomocnú ruku. Rodine sa snažím však všetko vynahradiť v čase, kedy môžeme byť spolu, v ostatných rokoch objavujeme najmä krásy Slovenska“, hovorí Martin Marek. Rastislav Krivý odpovedá podobne: „Rodine sa snažím naplno venovať v maximálnej možnej miere, ráno rozvážam deti do školy/škôlky, venujem sa im každý večer aj cez víkendy, ak to počasie dovolí, každú nedeľu absolvujeme nejaký výlet či túru, niekedy aj v sobotu.“

Tému rodiny a podnikania výstižne opisuje úprimnými slovami Anton Špaček: „Pri podnikaní sa dá len ťažko určiť, kde je čiara medzi prácou a súkromným životom. A u nás obzvlášť, pretože s partnermi a kolegami trávime veľa času spolu. Zdieľame spolu víťazstvá, porážky, trápenia, aj úsmevné situácie. Športujeme spolu, pozeráme hokej, naše rodiny sa stretávajú aj mimo práce, a na spoločných akciách vieme skĺbiť veľa srandy s ešte väčšou dávkou humoru. Teší ma, keď sa naše „balanced-hr“ deti motajú po kancelárií. Nikto sa nehnevá, ak občas pokreslia steny, alebo trafia niekoho loptičkou do hlavy, či uchmatnú niekomu sladkosť. My sme vlastne jedna veľká rodina, vďaka tomu zvládame všetko a zostávame Balanced J

 

Aj keď sú partnermi štyria muži, hovoria, že ich biznis je plný žien. Dávajú príležitosť talentom stúpať smerom nahor. Dve z troch rozhodujúcich manažérskych pozícií zastávajú v Balanced HR ženy. A ako je možné, že sa dokážu zhodnúť? „My štyria sme našťastie každý povahovo iný; moje emócie vyvažujú pragmatickosť a vecnosť ostatných. Ego býva silným elementom, a niekedy dôjde i na argumentáciu a spor, musí byť však konštruktívny a kľúčové rozhodnutia prijímame s absolútnym konsenzom,“ uzatvára Martin Marek.

Balanced HR funguje na trhu už päť rokov a ako sa ukazuje, tvrdá práca a zanietenie priniesli výsledky – dnes patrí agentúra medzi najsilnejšie, a to najmä v počte náročne obsadzovaných pozícii. Ak sa chcete zveriť do rúk profesionálom, nájsť si prácu alebo zamestnať viac ľudí, obráťte sa na tých, ktorí radi svoje skúsenosti využijú vo váš prospech, na Balanced HR.


Tlačová správa spoločnosti Balanced HR pre portál Prepriemysel.sk

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 86
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?